Milyarder bebek sınır dışı edildi

Oligark Rus anne ve babanın 17 aylık kızı Sofiya taşıyıcı annesiyle birlikte KKTC’den dün sabaha karşı ihraç edildi. Ercan Havaalanı’ndan İstanbul’a gelen Svetlana Bezpyataya ve Sofiya buradan Kiev’e uçtu. Milyarder bebek olarak anılan Sofiya, böylelikle babası Nikolay Smirnov’da kaldı.
2 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

2 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rus milyarderlerin çocuk kavgasında KKTC perdesi kapandı. BKF Bank Yönetim Kurulu Başkanı Olga Mirimskaya (52) ile Rusya Ulusal Ödeme Sistemi’nin eski CEO’su Nikolay Smirnov’u karşı karşıya getiren 17 aylık Sofiya, Sabaha karşı KKTC’den sınırdışı edildi.

Pasaportlar yasal çıktı
Dün Svetlana Bezpyataya ve Sofiya Mirimskaya’ya ait Ukrayna ve Rusya pasaportlarının Güney Kıbrıs’taki büyükelçilikler vasıtasıyla doğrulandı. Bunun üzerine KKTC polisinin düzenlediği uzman raporu da pasaportların yasal olduğunu teyit edince taşıyıcı anne Svetlana Bezpyataya hakkındaki tutukluk kararı kaldırıldı. Ancak taşıyıcı anne ve bebek kaçırılma ihtimaline karşılık Gazimağusa’da polis gözetiminde tutuldu.

Avukatlar savaştı
Sofiya bebeğin biyolojik annesi olduğu iddia edilen Olga Mirimskaya’nın avukatı Aleksandr Chernov, yanında Mirimskaya’nın kızı Nataliya ve beraberindeki kişilerle bebeği görmek istedi ancak polis bu talebi reddetti. Hemen ardından bu kez taşıyıcı anne Svetlana’nın avukatı Ünver Bedevi ve iki Rus avukat birlikte polis müdürlüğüne gelerek Svetlana ve Sophia’nın Ukrayna’ya gönderilmesi için polise dilekçe verdi.

İstanbul üzerinden Kiev’e
Svetlana Bezpyataya’nın hakkında verilen 7 bin liralık sınır ihlali cezası ödendiği için başka bir işleme gerek duyulmadı. Sabaha karşı 03.00 sularında Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nden polis eskortuyla çıkarılan taşıyıcı anne ile bebek Ercan Havaalanı’na götürüldü. Ancak polis Svetlana Bezpyataya ile Sofiya Bebeği baba Nikolay Smirnov’un adaya gönderdiği özel uçağa bindirmedi. Taşıyıcı anne ile bebek beraberlerindeki avukatlarla Ercan’dan 05.45’te kalkan İstanbul uçağıyla Atatürk Havalimanı’na indi. Buradan ise yine tarifeli uçakla Ukrayna’ya uçtuğu bildirildi.

“Annelik belgelerine sahip”
VATAN’a konuşan Svetlana Bezpyataya’nın avukatı Ünver Bedevi, “Sabaha karşı Ercan’dan İstanbul’a uğurladık. İstanbul’da Ukrayna uçağına binmek üzereler. Anne Svetlana hakkındaki İnterpol araması daha önce kaldırıldı. İstanbul’da İnterpol’un devreye gireceğini zannetmiyoruz. Çünkü Sofiya’nın Svetlana’nın annesi olduğuna dair gerekli belgeler yanlarında bulunuyor” dedi.

NOT: Haberin 2 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milyarder-bebek-sonunda-gitti-1002183-gundem/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.