Atatürk’ün Afrin’deki karargâhı ÖSO korumasında

YPG’li teröristlerin yakmak istediği Atatürk’ün 1918’de İngiliz Ordusu’na karşı yerel direnişi örgütleyip yönettiği Afrin’deki konak, ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni tarafından koruma altına alındı.

06 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

Okumaya devam…

Daha coşkulu olduğu için seçildi

Mehmet Akif Ersoy’un 1921’de yazdığı İstiklal Marşı’nın bestesi için yapılan yarışmada 24 besteci seçildi. 1924’te Ali Rıfat Bey’in acemaşiran makamındaki bestesi kabul edildi. Alaturka tarzda icra edilen Ali Rıfat Bey’in bestesi 1930’a kadar söylendi. Ancak tartışma hiç bitmedi. 1930’da yarışmada 5’inci olan Osman Zeki Bey’in batı tarzındaki bestesi daha coşkulu olduğu için kullanılmaya başlandı. Besteyi 1922’de Atatürk’e dinleten Osman Zeki Bey ‘Paşam marşımız budur’ dedi. Atatürk ‘Çok beğendim Zeki Bey, Aferin’ yanıtı verdi.

15 Mart 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Okumaya devam…

“Memleketimizde yiyecek boldur, teslim olun”

Bundan 102 yıl önce Türk askeri, Çanakkale’de kendisiyle savaşan Anzak birliklerinin siperlerine attığı mektupta, “Bu anlamsız insan kıyımından sadece teslim olarak kurtulabilirsiniz. Memleketimizde iyi beslenmeniz için yiyecek boldur” diyerek seslendi. Sonrasında Conkbayırı’nda Atatürk’e yenilen General Alexander Godley ise “Türk askeri gibi yiğit bir düşman” dediği mektupta saygı ve teşekkürünü sunarak çekildi.

18 Mart 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Okumaya devam…