Atatürk’ün Afrin’deki karargâhı ÖSO korumasında

YPG’li teröristlerin yakmak istediği Atatürk’ün 1918’de İngiliz Ordusu’na karşı yerel direnişi örgütleyip yönettiği Afrin’deki konak, ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni tarafından koruma altına alındı.

06 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Atatürk’ün 1918’de Osmanlı Ordusu kumandanı olarak yerel direnişi örgütlemeye ve yönetmeye gittiği Afrin’de karargah olarak kullanılan konak koruma altına alındı. Türk halkı için önemi bilinen konak bir süre önce bölgedeki PKK/YPG’li teröristlerce yakılmak istenmişti.

Özel birlik yollandı
Bir bölümü bakımsızlıktan harap olan karargahın manevi değeri öne çıkınca ÖSO bileşenlerinden bölgedeki en aktif grup olan ve Afrin’e ilk giren gruplar arasında yer alan Hamza Tümeni, konak ve çevresini kontrol altına aldı. Afrin’in Raco kasabası, Hacı Halil köyünde bulunan ve Atatürk’ün karargahı olarak kullanılan konağa Hamza Tümeni’nin Türkmen komutanı Basravi Süleyman tarafından özel eğitilmiş bir Özel Kuvvetler Birliği gönderildi. Suriye ve Türkiye’de yayın yapan Türkmen Ajans tarafından Hamza Tümeni’ne bağlı birliğin konağı PKK/YPG’lilerden tehditlere karşı koruyacağı bildirildi.

İngilizleri yenmişti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Hatipoğlu, Atatürk’ün Raco’ya gelişini şöyle anlatmıştı: “1918’de Filistin’de 7. Ordu Komutanı olarak görev yapan Atatürk, aynı yılın ekim ayında önce Halep merkeze, ardından Afrin’e geçti. Birlikleriyle Racu’daki Katma tren istasyonunda konuşlandı. Buradaki Kürt ve Arap halktan direniş ağı örgütleyen Mustafa Kemal, ordu birliklerine destek veren bir tür milis güç kurdu. Güneyden Afrin’e doğru ilerleyen İngiliz ordusu, 26 Ekim 1918’de Katme’de 7. Ordu’yla karşı karşıya geldi. Atatürk komutasındaki Osmanlı ordusu ve yerel unsurlar, Katme’de İngilizlere karşı zafer kazandı.”

Hanif Ağa’nın konağı
Afrin ilçe merkezinin 18 Mart 2018’de alındığı Zeytin Dalı Harekatı sonrasında kurulan Yerel Sivil Meclis’in çalışmaları sonucunda, Atatürk’ün Katme savaş stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı konak ortaya çıkarıldı. Yerel Meclisin Kürt başkanı İbrahim Halil Ali, Atatürk beldede kaldığı süre zarfında, Osmanlı ordusuna destek veren bölgenin önde gelen isimlerinden Hanif Ağa’ya ait taş konağı, karargah haline getirdiğini açıkladı.

Müze yapılacak
1890 yılında inşa edilen konak, bakımsızlık nedeniyle kısmen harap olmuş durumda. Yerel Meclis Başkanı Ali, “Evin onarılıp eski haline kavuşturulmasını arzu ediyoruz” dedi. Konağın restorasyonunun yapıldıktan sonra müze haline getirileceği belirtildi.

06 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 6 Temmuz 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ata-nin-karargahi-oso-korumasinda-1180480-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.