Taşıyıcı anne doğurduğu bebeği kaçırdı!

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye askeri alanı ihlal ederek geçerken bebeğiyle yakalanan Rus uyruklu Svetlana Bezpiatalia tutuklandı. Svetlana Bezpiatalia’nın kucağındaki 17 aylık bebeğin taşıyıcı annesi olduğu ve çocuğu 10 ay önce ailesinden kaçırdığı ortaya çıktı. INTERPOL’ün arama listesindeki bebek için son kararı yargı verecek.

27 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

27 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kürtaj skandalıyla sarsılan KKTC başka bir skandalla çalkalanıyor. 21 Ekim Cuma akşamı saat 19.00 sıralarında KKTC güvenlik güçleri Güvercinlik Askeri Bölgesi’nde kucağında bebeğiyle sınırı geçmeye çalışan bir kadın yakaladı. Başlatılan operasyon sonucunda kadına yardım eden 4 Rum vatandaşı da gözaltına alındı. Yapılan araştırmada yakalanan kadının Rus uyruklu Svetlana Bezpitalia olduğu öğrenildi. Kadının yaınndaki 17 aylık bebeğin taşıyıcı annesi olduğu ve çocuğu ailesinden kaçırdığı iddia edildi.

“İnterpol bebeği arıyor”
Dün Lefkoşa’da görülen duruşmaya bebeğin babasının Rusya’daki avukatı ile KKTC Barosu’na kayıtlı Türk avukatlar Münir Akil ve Güner Göktuğ katıldı. Avukat Münir Akil mahkemede, “Svetlana Bezpiatalia’nın askeri yasak bölgeden çocukla geçiş yapmasının nedeni çocuğun kaçırılmasıyla ilgilidir. Çocuk, Interpol tarafından aranıyor. Rum tarafında da Svetlana Bezpiatalia hakkında yakalanma emri çıkarıldı” dedi. Mahkeme bunun üzerine Svetlana Bezpiatalia ile kendisine yardımcı olan Nicolas Xhelo, Artemis Hadjivarnavas, Christakis Theofanous ve Nikolas Kyriakou hakkında tutuklama kararı verdi.

Polis fotoğrafları sildirdi
Mahkemenin çocuğunu kaçırılma ihtimaline karşılık olağanüstü güvenlik önlemi aldığı duruşmada biri avukat olduğu iddia edilen iki Rus’un anne ve bebeğin fotoğraflarını çektiğini fark eden polis, çekilen görüntüleri sildirdi. Duruşma başlamadan önce ses kayıt cihazını açtıkları fark edilen iki Rus’un ses kayıt cihazı da salonun dışına çıkarıldı. Yoğun güvenlik önlemi altında mahkemeden çıkarılan anne ve bebeği iki polis eskortu eşliğinde Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Svetlana Bezpiatalia ve bebeği mahkemeye kadar Gazimağusa’daki bir otelde polis gözetimi altında tutuluyor.

“Evlilik dışı ilişki yaşadım”
Edinilen bilgiye göre Svetlana Bezpiatalia’nın KKTC polisine, evli olan baba ile evlilik dışı çocuk yaptıkları ve babanın eşiyle birlikte çocuğunu almak istediği için kaçtığı yönünde ifade verdiği öğrenildi. Davaya bakan hakim Tacan Reynar’ın bebeğin kaçırılıp KKTC’ye getirilmesiyle ilgili araştırma ve çocuğun yasal durumunu tespit etmenin mahkemenin görev ve yetkisinde olmadığını belirtti.

“Interpol’ü atlatmaya çalıştı”
VATAN’ın ulaştığı avukat Güner Göktuğ şöyle konuştu: “Yakalanan kadın taşıyıcı annedir. Rusya’daki gerçek anneden aldığı çocuğu kaçırarak Rum tarafına getirmiş. Interpol tarafından arandığına dair belge var. Tahminimce Rum tarafında Interpol devreye girince KKTC’ye kaçmaya çalıştı. KKTC tanınmadığı için Interpol ile direkt bir ilişkisi yok. Bu yüzden çocuğun kime ait mahkemenin konusu değil. Yarın (27 Ekim 2016) Askeri Mahkeme’ye çıkarılarak askeri bölge ve sınırı ihlalden yargılanacaklar. Mahkeme muhtemelen KKTC’de yasal olarak bulunma hakları olmadığı için Rum tarafı ya da Türkiye’ye sınır dışı edecek. O zaman Interpol’ün kaçırılan bebek için devreye gireceğini düşünüyoruz.

27 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
27 Ekim 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 27 Ekim 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tasiyici-anne-cocugunu-kacirdi–999989-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.