Yalılar ve ‘Beyaz Türkler’in kazananı CHP ile AKP!

‘Boğaz’daki yalılarında viski yudumlayanlar’ ile ‘Beyaz Türkler’ sandığa koştu. Boğaz ile İstanbul’da yaşam standartlarının yüksek olduğu mahallelerde MHP ve HDP, 20 ile 40 puan arasında kayıp yaşadı. CHP’nin lider olduğu Etiler Ulus, Bebek, Nişantaşı ve Teşvikiye’de AKP oylarını ortalama yüzde 20 arttırdı.

13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

Daha fazlasını oku

1 Kasım seçiminin şifreleri

Neden AK Parti sorusuna yanıt: Hizmet ve Erdoğan

Seçimin ardından Adil Gür’ün yaptığı araştırma 1 Kasım’ın şifrelerini ortaya koyuyor. AKP seçmeni partiyi en çok hizmetleri için tercih ettiğini söylerken, AKP’ye oy verenlerin 3’te 1’inden fazlası partiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için oy attığını belirtiyor. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen partiler AKP ve CHP olurken, MHP milliyetçi duruşuyla, HDP ise seçmeninin hakkını savunduğu ve etnik kökenini temsil ettiği için oy alıyor.

6 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa
6 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

Daha fazlasını oku

“Çatışmalar gideni geri döndürdü”

Siyaset bilimciler AKP’nin oyunun artmasını seçmenin terör ve ekonominin dalgalanmasından memnun olmamasına bağlıyor. CHP ve MHP’nin toparlanması güç bir noktada olduğu belirtiliyor. Bir diğer önemli saptama ise PKK’nın silahlı eylemlerinin HDP’nin oyunu düşürmesi oldu. Siyaset bilimciler eğer çatışma süreci daha uzasaydı HDP bugün baraj altında kalmıştı diyor.

4 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
4 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

Daha fazlasını oku