Yalılar ve ‘Beyaz Türkler’in kazananı CHP ile AKP!

‘Boğaz’daki yalılarında viski yudumlayanlar’ ile ‘Beyaz Türkler’ sandığa koştu. Boğaz ile İstanbul’da yaşam standartlarının yüksek olduğu mahallelerde MHP ve HDP, 20 ile 40 puan arasında kayıp yaşadı. CHP’nin lider olduğu Etiler Ulus, Bebek, Nişantaşı ve Teşvikiye’de AKP oylarını ortalama yüzde 20 arttırdı.

13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasıyla gözler geçen seçimin üzerine en çok polemik yapılan yerleri olan İstanbul Boğazı’na bakan yalıların bulunduğu mahalleler ile ‘Beyaz Türkler’ yakıştırmasına maruz kalanların yaşadığı Etiler, Ulus ve Nişantaşı civarında atılan oylara döndü. 7 Haziran seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede MHP Lidere Devlet Bahçeli bu bölgelerde HDP’ye oy atan vatandaşları, “Boğazda yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler” diyerek suçlamıştı.

Sandığa koştular
Bu ağır hakaretlere en çok Boğaz’da Bebek, Arnavutköy ve Kuruçeşme mahalleleri ile Etiler, Ulus, Nisbetiye ve Nişantaşı’nı da içinde barındıran Teşvikiye mahallelerinde yaşayan vatandaşlar maruz kalmıştı. 1 Kasım seçimleri Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu mahallelerde de tablonun önemli ölçüde değişmesine neden oldu. Tüm bu mahallelere bakıldığında yeni seçmen artışının çok olmadığı görüldü. Ancak 7 Haziran’a göre en büyük fark sandığa gidenlerin sayısının artmasıydı.

MHP ve HDP kaybetti
Sonuçlar incelendiğinde ortaya çıkan tablo hem Bahçeli’yi hem de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı memnun etmeyecek. Çünkü HDP’nin bu mahallelerden aldığı oy ‘Türkiyelileşme’ hamlesinin en önemli adımlarından biri olarak görülüyordu. Yapılan tüm analizlerde bu bölgelerde AK Parti’nin karşısında olan seçmenin büyük çoğunluğunun barajı geçirmek için HDP’ye oy attığı yönündeydi. Ancak bu kez hem Boğaz’da hem de ‘Beyaz Türkler’in yaşadığı mahallelerin kaybedeni MHP ve HDP oldu. Bu mahalleler ve çevrelerindeki bölgelerin neredeyse tamamında hem MHP hem de HDP’nin oyu yüzde 20 ile 40 arasında düştü. Sahildeki Kuruçeşme’de 146’dan 89 oya düşen MHP’nin kaybı yüzde 40 oldu.

MHP Bebek’te 31 puan düştü
Bölgenin en güçlü partisi olan CHP ile AK Parti bu mahallelerin tamamında 7 Haziran seçimlerine göre oyunu arttırdı. Yani bu kez yalılarının bahçesinden viskilerini yudumlayarak boğazı seyredenler HDP’ye değil AKP ve CHP’ye oy verdi. HDP daha önce 583 oy aldığı Bebek’te, 1 Kasım’da 431 oyda kaldı. HDP’nin Bebek’teki kaybı ise yaklaşık yüzde 26 oldu. MHP ise Bebek’te 31 puanlık bir düşüş yaşadı.

Teşvikiye’de AKP’ye destek yüzde 23 arttı
Öte yandan hem CHP hem de AK Parti bölgede oylarını ciddi oranda arttırdı. Hem Boğaz’da hem de ‘Beyaz Türkler’in yaşadığı mahalleler de ezici üstünlük CHP’deydi. CHP, Bebek, Nişantaşı ve Teşvikiye başta olmak üzere bu mahallelerin hepsinde oyunu yüzde 10 ile 25 arasında arttırdı. Bahçeli’nin ağır hakaretlerine maruz kalan bölgenin diğer kazananı AK Parti oyunu yüzde 15 ile yüzde 24 arasında değişen oranlarda yukarıya taşıdı. Bölgede CHP’nin ardından hep ikinci parti olan AKP sadece Teşvikiye’de HDP’nin altında kalarak üçüncü parti oldu. Ama buna rağmen AK Parti oylarını Teşvikiye’de ve Nisbetiye’de 23, Etiler’de 19, Arnavutköy’de ise yaklaşık 18 puan arttırdı.

Mahallelerde partilerin aldığı oylar
Mahallelerde partilerin aldığı oylar

Silvan’da HDP düştü
Silvan’da 10 gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Konak, Mescit ve Tekel mahallelerinin seçim sonuçlarında da değişiklik yaşandı. HDP ezici çoğunlukla oyların büyük çoğunluğunu topladığı bu 3 mahallede 7 Haziran’a göre düşüş yaşadı. AK Parti ise oylarını arttırdı. HDP, üç mahalleden Tekel’de yüzde 6, Konak’ta yüzde 13 ve Mescit’te yaklaşık yüzde 19 oranında oy kaybetti. Öte yandan AK Parti ise Konak’ta 16 puan, Tekel ve Mescit mahallelerinde ise yaklaşık olarak 30 puan civarında oyunu arttırdı.

NOT: Haberin 13 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-beyaz-turkler-in-kazanani-chp-ile-akp-883736-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.