DEAŞ istihbaratı El Bab ve İdlib’ten geliyor

Güvenlik uzmanları Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesi ve İdlib’te faaliyet gösteren Türk istihbaratçıların başarısına dikkat çekiyor. Uzmanlar Türk istihbarat unsurlarının bölgede artan hareketliliği ve ağı sayesinde içerideki DEAŞ’lı teröristlerin operasyonlarla yakalandığını belirtiyor.

8 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin son dönemde radikal cihatçı teröristlere karşı gösterdiği başarıda Suriye’deki operasyonlarda elde edilen istihbaratın önemli bir katkısı olduğu belirtiliyor. Güvenlik uzmanları Fırat Kalkanı bölgesi, İdlib ve Suriye’nin muhtelif bölgelerindeki Türk istihbaratçılarının başarılarına vurguluyor. Suriye’den gelen istihbarat sayesinde Bayrampaşa’da cani bir bombalama planlayan DEAŞ hücresi gibi bir çok terörist hücresi eylemden önce yakalanıyor.

9 ayda 4 bin şüpheli
Eski bordo bereli subay olan güvenlik analisti Metin Gürcan, Suriye’den sağlanan istihbaratın içeride başarıyla değerlendirildiğini belirtiyor: “Suriye’deki operasyon içerde de güvenlik kuvvetlerine yardım ediyor. Türkiye’nin radikallere karşı mücadelenin artışını gerçekleştirilen operasyon ve gözaltına alınan şüpheli sayısından anlamak mümkün. Güvenlik kaynakları 2016’da Selefi-Cihatçı olduğundan şüphelenilen 2 bin 700 kişiyi gözaltına aldığını belirtiyor. 2017’de ise operasyonlar iki katına çıktı. Bu yıl Ekim’e kadar ise yaklaşık 4 bin kişi gözaltına alındı.”

Uyuyan hücrelere ulaşılıyor
Al Monitor’a değerlendirme yapan Gürcan, güvenlik operasyonlarının bu aşamada şiddete yönelen örgütleri hedeflediğini ve ciddi destekçisi olan şiddette uzak örgütlere odaklanılmadığını belirtiyor. Güvenlik kaynakları, istihbarat toplanmasının iyileşmesi nedeniyle operasyonlarının geçmişe oranla daha başarılı olduğunu ifade ediyor. Gürcan, Türk istihbarat unsurlarının El-Bab, İdlib ve Suriye’nin herhangi bir yerinde gömülü hale geldikçe, Türkiye’deki uyuyan DEAŞ hücreleri hakkında daha fazla bilgi topladığına dikkat çekiyor.

Hassas istihbarat operasyonları
İdlib operasyonu başladığından beri DEAŞ’a karşı operasyonların arttığını dile getiren Gürcan, TSK’nın İdlib’te radikal örgütlenmelerin etkisini en aza indirgemek için istihbarat toplama faaliyetlerini içeren hassas operasyonlar düzenlemeye devam ettiğini belirtti. 27 Ekim’de 10 ilde eşzamanlı başlayan operasyonlarda 200 şüpheli gözaltına alındı. Öte yandan yine eski bir bordo bereli olan güvenlik uzmanı Mete Yarar da daha önce, “İdlib operasyonunu, tamamen istihbarat yoğunluklu bir operasyon olarak değerlendiriyorum” demişti. Güvenlik uzmanları önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu yöndeki iç tehditlere karşı tutumunu yumuşatmasının beklenmediğini ifade ediyor.

NOT: Haberin 8 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halini buradan (http://www.gazetevatan.com/deas-istihbarati-el-bab-dan-geliyor-1116910-gundem/) okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.