Yüzbaşı Murat Eren’i kurtarmak!

Hakkında tutukluluk ve mahkumiyet kararı veren tüm yargı mensuplarının açığa alındığı ya da tutuklandığı emekli Yüzbaşı Murat Eren hala cezaevinde yatıyor. Kumpas davalarında hapiste kalan tek kişi olan Eren’in serbest kalabilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz edildi.

29 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
29 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ergenekon sürecini başlatan ilk soruşturma olan Atabeyler kapsamında bundan 10 yıl önce tutuklanan ve açılan çeşitli davalarda yargılanan Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren, cezaevindeki tek kumpas mağduru olarak tutuklu bulunuyor. Eren’in serbest kalabilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın onama kararı veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararına itiraz etmesi ve infazın durdurulması ile Askeri Yargıtay 3. Dairesi’nin Murat Eren ile ilgili olarak yargılanmanın yenilenmesi kararı vermesi gerekiyor.

“Askeri Yargıtay’a da gideceğiz”
Eren’in serbest kalabilmesi için bir diğel ihtimal ise Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruların ele alınıp adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ilişkin karar verilmesi olacak. VATAN’a konuşan Eren’in avukatı Hüseyin Ersöz, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY Ana İddianamesinde, kumpas yargılamaların algı operasyonun parçası olarak kullanıldığı ve Murat Eren’in yargılandığı Atabeyler Davası’nın, TSK’da tasfiyenin bir parçası olduğu belirtiliyor. Murat Eren için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz ve infazın durdurulması için başvuru yaptık. Önümüzdeki hafta Askeri Yargıtay’da yargılamanın yenilenmesi için başvuru yapacağız.”

“Darbenin göbeğindeler”
Avuka Hüseyin Ersöz başka bir noktaya dikkat çekiyor: “Murat Eren hakkında Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde mahkumiyet kararı veren askeri hakimler darbe suçlamasıyla ihraç edildi ve tutuklandı. Bir kısmı darbenin göbeğinde yer alıyor. Eren hakkında mahkumiyet ve onama kararı veren Özel Yetkili Mahkeme’nin hakimleri ve Yargıtay üyeleri de tutuklandı. Eren’in davasına bakan askeri hakimler Albay Erhan Ermişoğlu, yarbay Ali Müjdat Eski ve Yarbay Hasan Saban darbe soruşturmasında suçlanan yargı üyeleri arasında yer alıyor. Eren’in Atabeyler Kumpası soruşturmasında şikayetçi olduğu Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde hakkındaki ilk mahkumiyet kararını veren mahkeme başkanı olan AYİM üyesi Cemil Çelik de açığa alındı.”

Cezasını onayanlar tutuklandı
Eren’i yargılayan Özel Yetkili Ankara 11. Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Dündar Örsdemir ile Eren hakkında ilk tutuklama kararını veren ve Kozmik Oda’da arama yapan Kadir Kayan da tutuklandı. Üye hakimler Mustafa Karatay, Hakan Oruç ve Ali Ertan ise HSYK tarafından açığa alındı. Öte yandan ÖYM’nin kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul’la birlikte üyeler Abdurrahman Kavun, Hamza Yaman ve Ahmet Toker tutuklanan isimler arasında yer alıyor. Bir diğer üye Fikriye Şentürk hakkında da gözaltı kararı verildi.

Murat Eren’in yargılanma süreci
2006 Başbakan Rceep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi suçlamasıyla 4’ü asker 7’si sivil 11 kişi gözaltına alındı.
2010 Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri açıklamak iddiasıyla açılan davadan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Askeri Yargıtay 3. Dairesi kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada, 5 yıl hapse mahkum edildi.
2012 Aralarında Eren’in de bulunduğu 9 sanık hakkında Atabeyler davasından beraat kararı verildi.
2014 20 ay hapis yatan Eren, Ekim 2014 yılında denetimli serbestlikle salıverildi.
2015 2012’de ‘patlayıcı madde bulundurmak’ iddiasıyla açılan başka bir davadan 4yıl 2 ay ceza aldı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin cezasını onaması ile Şubat ayında tekra cezaevine girdi.
2016 Tutukluluğu süren Murat Eren, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ‘Atabeyler Kumpası’ soruşturmasında müşteki sıfatıyla ifade verdi.

29 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa
29 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 17. sayfa

NOT: Haberin 29 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/yuzbasi-murat-eren-i-kurtarmak–971575-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.