YPG’nin Fransız lideri etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK/YPG saflarında savaşmak için Suriye’ye gelen 3 yabancı terörist etkisiz hale getirildi. Öldürülen teröristler arasında Afrin’e gelen yabancı teröristlerin lideri Fransız vatandaşı Kendal Breizh kod adlı Oliver François Jean Le Clainche de bulunuyor.

19 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı devam ederken Türkiye’ye karşı savaşmak için terör örgütüne katılan yabancılardan üçü etkisiz hale getirildi. Terör örgütü PKK/YPG’nin açıklamasına göre Afrin’de 10 Şubat tarihinde biri Fransız, biri İspanyol, 12 Şubat’ta ise örgüte katılan Hollanda vatandaşı bir terörist öldürüldü.

El Mundo duyurdu
Edinilen bilgiye göre iki yıl önce örgüte katılmak Fransa’dan Suriye’ye gelen Kendal Breizh kod adlı 41 yaşındaki Fransa vatandaşı Olivier François Jean Le Clainche ile 25 yaşındaki İspanya vatandaşı Baran Galicia kod adlı Samuel Prada Leon, 10 Şubat’ta TSK’nın düzenlediği operasyonlarda Afrin’in Cinderes bölgesinde etkisiz hale getirildi. İspanyol Samuel Prada Leon’un ölüm haberi ülkesinin medyasında da yankılandı. El Mundo gazetesi Leon’un ölüm haberini duyurdu.

Türkiye’yi tehdit etmişti
TSK’nın Cinderes’te düzenlediği operasyonda etkisiz hale getirilen Kendal Breizh kod adlı Fransız terörist Olivier François Jean Le Clainche’ın örgütün ‘Enternasyonel Tabur’ adını verdiği gruplardan biri olan Alman, Amerikalı ve Kanadalıların oluşturduğu bir birliği komuta ettiği öğrenildi. Clainche geçtiğimiz günlerde Rojava’dan Afrin’e gelecek yabancı birliğinin başında çektiği bir videoyla Türkiye’ye karşı savaşacaklarını açıklayarak tehditler savurmuştu. Ülkesinde aşırı sol gruplarla bağlantılı olduğu bildirilen Clainche, örgütün Avrupalı propaganda yüzlerinden biri olarak tanınıyordu.

Fransız keskin nişancı
Daha önce Fransa’nın kamu yayıncısı Franceinfo kanalında röportajı yayınlanan Kendal Breizh kod adlı Clainche, kanalın ‘Suriye’de gönüllü Fransızlar: Kürt güçleri ile DEAŞ’a karşı savaşıyorlar’ başlığı ile yayınladığı dosyaya konuşmuştu. Dosyada YPG’ye methiyeler düzen Clainche’ın keskin nişancı olduğu ve gece görüşlü termal kameralarla hedeflerini izlediği anlatılıyordu.

Irkçı bir Neo-Nazi
YPG’ye 2017 yazında katıldığı öğrenilen Hollandalı Sjoerd Heeger’in ise 12 Şubat’ta Deyrizor’da DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda öldüğü açıklandı. Eski bir çöp toplayıcısı olduğu bildirilen Heeger’in Müslüman ve göçmenlere karşı şiddetli nefret duyan bir ırkçı olduğu belirtildi. Heeger’in daha önce Ukraynalı Neo-Nazi bir grupla Donbass’ta ayrılıkçı Ruslara karşı savaştığı da bildirildi. 25 yaşındaki Baran Sason kod adlı Heeger’in öldürüldüğünü Hollanda Dışişleri Bakanlığı da doğruladı.

19 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 19 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/o-terorist-olduruldu-1144322-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.