TSK sınır ötesinde büyüyor

Türk Ordusu sınır ötesindeki faaliyetlerini arttırıyor. Uzmanlara göre yurtdışında 7 ülkede üssü bulunan Türkiye, önümüzdeki dönemde sınır ötesindeki askeri varlığını 15’e çıkarabilir. Uzmanlar Türkiye’nin kurduğu ileri üslerle bölgesel güvenliği sağladığını belirtiyor.

7 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye dış politikasına paralel olarak yurtdışındaki askeri varlığını da büyütüyor. Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) savunma analisti Dr. Can Kasapoğlu’nun hazırladığı ‘Türkiye’nin Sınır Ötesi Askeri Üs Stratejisi’ başlıklı rapor, Türkiye’nin askeri varlıklarını Doğu Akdeniz’den Afrika Boynuzuna kadar geniş bir coğrafyada konumlandırarak bölgede sağlam bir güvenlik mimarisi oluşturabilmek için kendisine siyasi-askeri bir nüfuz alanı inşa ettiğini söylüyor.

7 ülkede üs
Dr. Kasapoğlu ve güvenlik uzmanı Metin Gürcan’ın belirttiğine göre Türkiye’nin şu anda tam 7 ülkede askeri üs ve birlikleri bulunuyor. Üslerin en büyüğü Somali’deki askeri kampüs. İnşaatı Mart 2015’te başlayan üs, 50 milyon dolara mâl oldu. 400 dönüm arazi üzerindeki üste 32 bin m2 kapalı alan bulunuyor. 3 askeri okulun bulunacağı tesiste 200 kişilik Türk askeri, bin Somalili askeri terör örgütü Eş Şebab’a karşı etkin mücadele için eğitecek.

Katar’da tugay
Öte yandan Katar ile ortak tatbikat yapan Türkiye Körfez’deki en büyük üssünü Katar’a konumlandırdı. Güvenlik kaynakları 2018’den itibaren ülkedeki Türk askeri sayısının 3 bini geçerek tugay seviyesine geleceğini ifade ediyor. Türk askeri gücü Katar’ın bütün muvazzaf askeri personelinin neredeyse üçte birine ulaşacak.

Kuzey Irak ve Suriye
Bu iki üs dışında Kuzey Irak (Bamerni, Kanimasi ve Begova) ve Suriye’de (El Bab, Azez, Cerablus) hem DEAŞ hem de PKK’ya karşı çeşitli noktalarda seçkin komando birlikleri bulunduruyor. Ayrıca Musul yakınındaki Başika’da DEAŞ’a karşı savaşacak bölge güçleri eğitiliyor. KKTC’de ise Türkiye’nin garantörlüğü nedeniyle ordu seviyesinde asker yer alıyor. Afganistan’da Barış Gücü olarak görev yapan Türk askeri, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü’ne bir deniz unsuruyla hizmet ediyor. Dost ülke Azerbaycan’ın askerleri de ülkelerinde eğitiliyor.

Bosna ve Kosova’ya destek
Bosna’da 23 yıldır bulunan Türk askeri ülkenin normale dönme çabalarında hep başrolde. Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) bünyesinde Bosna Hersek’te görev yapan Türk askeri, bölgede barışı ve istikrarı koruma faaliyetlerinin yanı sıra yaşamsal desteğini sürdürüyor. 18 yıldır Kosova’da KFOR Barış Gücü’nde görevli olan Türk askeri güvenlikle birlikte eğitim ve sağlık yardımında bulunuyor.

Sınır ötesi üs sayısı 15 olabilir
Savunma politikaları analisti Metin Gürcan, Al Monitor’de Pakistan, Endonezya, Malezya ve Suudi Arabistan ile olası askeri üslerin konuşulduğunu söylüyor. Gürcan, Katar krizi öncesinde Suudi Arabistan’da Şii nüfusun yoğun olduğu güneyde bir üs ile askeri bir liman için görüşüldüğünü belirtiyor. Türkiye bu 9 ülkedeki askeri varlığının yanında bahsi geçen ülkelerdeki üsleri de hayata geçirirse önümüzdeki dönemde dünyanın bir çok noktasında 15 ayrı askeri üsse sahip olabilir.

Yüzen üs !
Rapora göre Türkiye’nin önümüzdeki dönemde stratejik duruşunu gösteren en değerli platform ‘Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu’ olacak. TCG Anadolu’ya kısa mesafeli bir kalkış rampası yapılması planlanıyor. Bu sayede kısa mesafeli kalkış ve dikey iniş yapabilen yeni F-35B savaş uçaklarını gemiyi kullanabilecek. TCG Anadolu’nun hafif uçak gemisi olarak modifiye edilmesi durumunda, Türkiye açık denizlerde ilk defa ‘yüzen bir üs’ kullanıyor olacak.

NOT: Haberin 7 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tsk-sinir-otesinde-buyuyor-1091178-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.