Şehit uzman çavuş saldırıya uğradığında yanında silah yoktu! 3269 sayılı kanun yüzünden…

Diyarbakır’da aracından indiği sırada PKK’lı teröristlerin düzenlediği silahlı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Kızılca’nın silahsız olduğu ortaya çıktı. EMUZDER Başkanı Esef Merdoğlu, “Göreve yeni başlayan uzman çavuşların silah taşımasını engelleyen yasanın değiştirilmesi ve devletin askerine göreve başlar başlamaz armalı beylik tabancasını hediye etmesi lazım” dedi.

5 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde önceki gün sabah saatlerinde bozulan aracını tamir için beklerken arabadan indiği sırada PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısına uğrayarak şehit olan 21 yaşındaki 5 aylık Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Kızılca’nın silahsız olduğu ortaya çıktı. VATAN’ın konuştuğu Emekli Uzmanlar Derneği (EMUZDER) Başkanı eski uzman çavuş Esef Merdoğlu, “Şehidimizin kesin ve net bir şekilde silahsız olduğunu biliyoruz. Olay yerinde kendisine ait bir tabanca bulunamadığı da tutanaklara geçti. Bir kaç ay önce göreve başlayan şehidimizin üzerinde silahı olsa belki çatışıp kendisini koruyabilirdi” dedi.

“Yasaya göre 5 yıl tabanca alamazlar”
VATAN’a konuşan EMUZDER Başkanı Merdoğlu, göreve yeni başlayan uzman erbaşların silah taşımasının yasayla engellendiğini söyledi: “3269 sayılı kanunda uzman erbaşların ilk sözleşmesini müteakip bedeli karşılığında tabanca edinebilecekleri yazıyor. Bundan iki yıl önce eğitim çıkışı sonrası sözleşmeler 1 yıllık yapıldığı için uzman erbaşlar 1 yıl sonra silah alabiliyordu. Şimdi ise görevi bırakmasınlar diye sözleşmeler 5 yıllık yapılıyor. Yani yasaya göre uzman çavuşların 5 yıl boyunca beylik tabancası taşıma hakları yok.”

“Teröristler bile silahsız olduklarını biliyor”
EMUZDER Başkanı Merdoğlu, teröristlerin bile uzman çavuşların silahsız olduğunu bildiğini söylüyor: “Silvan gibi küçük bir yerde kimin asker olup olmadığı herkes tarafından biliniyor. Meskun mahale inen terörist ayrıca bu kişilerin genç bir uzman çavuş ise silahı olmadığını ve savunmasız olduğunu da biliyor. TSK personeli terörle mücadele ederken kendini ve ailesini savunamıyor. Yasada tabancayı, “görevli olmadıkları zamanlarda da taşıyabilecekleri” yazıyor. Burada ayrı yazılan ‘da’yı komutanlar yanlış yorumlayarak uzman erbaşlara tabanca taşıyamayacaklarını söylüyorlar. Daha önce Hakkari’de şehrin ortasında silahsız bir şekilde bankamatiğin önünde beklerken saldırı uğrayıp şehit edilen kardeşimiz oldu.”

“Değiştirin bu yasayı”
Esef Merdoğlu yapılması gereken şeyi şöyle anlatıyor: “Öncelikle yasanın bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. Uzman erbaş eğitim birliğinden çıkıp ilk göreve atandığında nasıl astsubaylara ve subaylara devlet bedelsiz bir beylik tabancası veriyorsa, uzman erbaşlara bir tabancayı çok görmemeli. Bu adamlar en ağır makineli tüfekleri kullanıyorlar. Devlet mezun ederken Türkiye Cumhuriyeti armalı tabancasını hediye etmeli. Bu işin tek çözümü budur.”

“En çok şehit uzmanlardan veriliyor”
Esef Merdoğlu uzman çavuşların yaşadıkları yerlerde deşifre olduğunu belirtiyor: “Dağdaki en etkin kuvvetimiz uzman çavuşlar. En çok şehidi de uzman erbaşlardan veriyoruz. Sahada uzman çavuşun çatıştığı teröristlerin büyük çoğunluğu, yakınları, akrabaları onların görev yaptıkları yerlerde ikamet ediyor. Hem yaşadığı il ve ilçelerde deşifre oluyorlar, hem de aileler tarafından kan davaları güdülüyor. Uzman erbaşlar TSK’da silah taşıması yasaklanmış bir zümredir. Bunu her gittiğim yerde söylüyorum.”

5 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 5 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/saldiriya-ugradiginda-yaninda-silahi-yoktu-3269-sayili-kanun-yuz-1107779-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.