Ruslar Afrin’den çekiliyor

Mart ayında YPG’nin denetimindeki Afrin’e konuşlanan Rus birliklerinin bölgeden çekildiği iddia edildi. Kafr Janneh’deki Ateşkes Gözlem Merkezi’ni boşaltan Rusların geride sadece 14 askerlik bir birlik bıraktığı belirtildi.

30 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin denetimindeki Afrin’e konuşlanan Rus askerlerinin bölgeyi boşaltarak çekildiği iddia edildi. Bir çok yerel kaynağın doğruladığı iddiaya göre Afrin’in 10 km. kuzey doğusunda bulunan Kafr Janneh’teki Ateşkes Gözlem Merkezi’ni boşaltan Rus askerleri kademeli olarak Halep’e çekildi. Terör örgütüne yakın bazı internet siteleri de Rusların çekilişini doğruladı.

14 Rus askeri kaldı
TSK’nın denetimindeki Fırat Kalkanı bölgesine yaklaşık 8 km. uzaklıktaki Kafr Janneh’teki Ateşkes Gözlem Merkezi’ne giden bazı kişiler ise sosyal medyada merkezin boş halinin fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflarda Rus askerlerinin boşalttığı binalarda kalan Rus bayrakları görüldü. Rus birliklerinin 21 Mart’ta geldiği merkez daha önceden YPG tarafından eğitimi üssü olarak kullanılıyordu. Yerel kaynaklar Ateşkes Gözlem Merkezi’ndeki Rus askerlerinden geriye 14 kişilik bir birlik bırakıldığını kaydetti.

4 noktada birlikleri vardı
Ruslar Afrin’e mart ayından bu yana Kafr Janneh, Dayr Ballut, Gazzaviye ve Raju olmak üzere 4 ayrı noktada konuşlanmıştı. şimdi bu bölgelerin hepsinden çekilmeleri bekleniyor.

Halep yolu kapatıldı
Bölgedeki kaynaklar önceki gece rejim güçlerinin bilinmeyen bir nedenle Afrin’den Halep’e giden yolu kapadığını bildirdi. Yolun Halep’e giden Rus askerlerinin güvenliği için kapatıldığı düşünülüyor. Yerel kaynaklar Rus savaş uçaklarının aynı bölgede güvenlik amaçlı uçuşlar yaptığını da bildirdi.

TSK’dan sınıra takviye
Öte yandan Rus televizyonları Afrin’den gelen tacizlere misliyle karşılık veren Türkiye’nin yeni bir operasyona hazırlandığını duyurdu. Rus kanalları Türkiye ve ÖSO’nun Afrin’e yönelik bir operasyon yapabileceğini belirtti. Uzmanlar Rus askerlerinin Afrin’den çekilişinin Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleşecek olası bir kara harekatıyla bağlantılı olabileceğini vurguluyor. Savunma uzmanları Türk Ordusu’nun bir süredir Suriye sınırındaki birliklere takviye ve askeri sevkiyat yaptığına dikkat çekiyor. TSK, son dönemde sınır birliklerine takviye olarak bir çok obüs ve tank yüklü tır ile askeri aracı Kilis’e gönderdi.

“Her türlü taciz ateşi misliyle karşılık bulur”
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin YPG ve PYD konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınmasını istedi ve şunları söyledi: “Türkiye kendi sınırının ötesindeki terör gruplarının Türkiye’ye yapmış olduğu eylemlere asla sessiz kalmayacaktır. İster DEAŞ olur, ister YPG, PYD veya başka bir örgüt olur bizim için fark etmez. Oradan (Afrin) Türkiye’ye karşı gelecek olan her türlü tacizi, saldırıyı misliyle karşılık vererek önlemeye gayret ederiz. Türkiye bu meseleyi yakinen takip ediyor ve Türkiye’ye karşı yapılacak en ufak bir saldırıya hatta en ufak bir girişime hazırlığa da misliyle cevap verecektir.” Nitekim 2 gün önce de Azez’deki Türk ve ÖSO güçlerine YPG tarafından açılan ateşe TSK fırtına obüsleriyle misliyle karşılık vermişti.

30 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 30 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ruslar-afrin-den-cekiliyor-1080666-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.