Kanseri baloncuk patlatarak yenecekler!

Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Ali Koşar ve Doç. Devrim Gözüaçık, kaynama ile oluşan kabarcıkların aşındırma gücünü kullanarak böbrek taşı, prostat, kanser ve tümörleri hastaya zarar vermeden yok eden SUTAB adlı bir cihaz geliştirdi.

29 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
29 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ali Koşar ve Doç. Dr. Devrim Gözüaçık ile ekipleri kavitasyon yöntemiyle, yani püskürtülen sıvı içinde oluşturulan mikro boyuttaki su kabarcıklarının (kavitasyon baloncukları) aşındırma gücü ile kanserli hücreleri, tümörleri, prostat ve böbrek taşını parçalayan bir tıbbi cihaz geliştirdi. Sıvı püskürttüğü ve su tabancasına benzediği için SUTAB adı verilen cihaz sayesinde kanser, tümörler, prostat ve böbrek taşı tedavisinde çok önemli bir gelişme kaydedilecek. Sağlıklı hücre ve dokulara zarar vermeyerek, kanserli hücre ve tümörleri hedef alan özelliği ile SUTAB Türkiye’de üretileceği için hastalara ucuz ve zararsız tedavi imkanı sağlayacak.

Önce böbrek ve mesane tümörleri
Cihazı tasarlayan ekipten Doç. Dr. Devrim Gözüaçık, VATAN‘a yaptığı açıklamada, “İlk etapta böbrek ve mesane tümörlerinin tedavisi için kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Alet test edildikçe başka tümör oluşturan kanserler için uygulamalar da gelecektir. Ayrıca iyi huylu doku büyümelerinde, zaralı dokuyu temizlemek için kullanılacaktır. Örneğin, prostat büyümelerinde (BPH) tedavi amacıyla kullanılabilir” dedi.

İki yıl içinde üretilecek
SUTAB’ın temel prensibi olan hidrodinamik kavitasyonun tıbbi amaçlı kullanımının dünya patentini alan Sabancı Üniversitesi araştırmacıları üretilen prototipin 2 yıl sonra piyasada kullanılabileceğini belirtiyor. Cihazın seri üretimini ise Ankara’da bulunan ADS Electronic Medical System adlı firma yapacak. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Merkezi’nde devam eden robotik kontrollü endoskopik cihaz prototipi geliştirme çalışmaları için Yıldız Teknik, Maltepe, ve Yeditepe üniversitelerinden bilimadamlarıyla işbirliği yapılıyor.

Nasıl çalışıyor?
Mikro kavitasyon yöntemiyle yani suyun basıncı düşürülerek meydana gelen baloncukların patladığında çıkardığı yüksek enerji kullanılarak sağlıklı hücreye zarar vermeden kanserli hücreler, böbrek taşları ve prostat hedeflenerek yok ediliyor.

NOT: Haberin 29 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-doktorlardan-kansere-karsi-baloncuk-darbesi–721964-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.