HDP ve MHP’nin kaybettiği vekillikleri AK Parti topladı

Türkiye’nin sanayi ve üretim üssü Marmara Bölgesi’nde oy matematiği kökten değişti. AKP İstanbul dışındaki 10 ilin 7’sinde lider parti oldu. CHP, Çanakkale’de liderliği AK Parti’ye kaptırırken Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki hakimiyetini korudu. MHP ve HDP tüm illerde ciddi kayıp yaşadı.

2 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
2 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Marmara Bölgesi’nde seçimin kaybedeni Türkiye genelinde olduğu gibi MHP ve HDP oldu. İki partinin oyları Türkiye’nin üretim üssü olan bölgede oldukça aşağıya indi. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’de 7 Haziran’da lider olan CHP, bu illerden Çanakkale’de AKP’ye geçilerek ikinci sıraya düştü.

AK Parti Çanakkale’de lider
AKP neredeyse Tüm Marmara’da oyunu arttırdı. CHP’nin kaleleri Edirne’de yüzde 3, Kırklareli’nde yüzde 4, Tekirdağ’da ise yüzde 6’lık bir artış var. Bu illerde genel olarak CHP de oyunu arttırdı. Ancak CHP’nin artışı daha çok yüzde 2-3 seviyesinde kaldı. Çanakkale’deki 5 puanlık artışla gelen liderlik AK Parti’nin sahilde şeridinde de bir değişiklik yaparak etkili olduğunu gösteriyor.

Bursa’da yüzde 10’luk artış
Bursa örneği ise AKP’nin Marmara’daki üstünlüğünü daha elle tutulur bir hale getiriyor. 7 Haziran seçimlerine göre AKP dışındaki üç parti de Bursa’da kayıp yaşadı. CHP yüzde 1.3, MHP yüzde 5.2, HDP ise yüzde 1.6 oranında oy kaybetti. Tüm partilerin toplam kaybı yaklaşık yüzde 8.2’ye yaklaşmış durumda. AKP ise Bursa’da tam anlamıyla bir galibiyet elde etti. AK Parti’nin Bursa’daki artışı yaklaşık yüzde 10. Yani rakiplerinin kayıplarının yaklaşık 2 puan üstünde. Matematiksel olarak bunun tek açıklaması artan seçmen sayısı olabilir. Yani hem yeni seçmenler hem de diğer partilere oy veren yüzde 8’lik bir kesim olduğu gibi AKP’ye yönelmiş gözüküyor. CHP seçmeninin AKP’ye oy atması kolay tahmin edilebilecek bir durum değil. Diğer kentlerde de benzer sonuçlar ortaya çıkıyor. Bunu açıklamak için sosyologların ciddi çalışmalar yapması gerekiyor.

Sakarya ve Kocaeli’nde destek arttı
Öte yandan AKP’nin kalesi olan Kocaeli ve Sakarya’da da durum çok farklı değil. Bursa örneğinde olduğu gibi diğer 3 partinin oy kaybettiği Sakarya’da AK Parti’nin yükselişi yüzde 11’e dayandı. Marmara’nın 3 büyük sanayi şehrinden biri olan fabrikalar şehri Kocaeli’nde gelen yüzde 10’luk artış diğer partilerin vekil sayısında düşüş yaşanmasına yol açtı. 7 Haziran seçimlerinde Bursa ve yurtdışından gelen oylar sayesinde Kocaeli’nde ilk kez milletvekili çıkaran HDP, artık bu illerden meclise vekil gönderemeyecek. AKP ise Bilecik, Sakarya, Kırklareli ve Edirne dışındaki Marmara şehirlerinde milletvekili sayısını arttırdı.

İstanbul’un kazananı AK Parti
İstanbul’un 3 bölgesinden AKP adına yaşanan artış TBMM’ye de yansıyacak. İstanbul’daki yaklaşık 1 milyon oy artışı AKP listelerinden 7 milletvekilinin daha mecliste yer almasını sağlayacak. Diğer yandan oylarını koruyan CHP İstanbul’da milletvekili kaybı yaşamadı. Ancak CHP adına vekil sayısında bir artış da olmadı. HDP ve MHP’nin İstanbul’da kaybettiği tüm milletvekilliklerini ise masanın kazananı olan AK Parti topladı.

NOT: Haberin 2 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hdp-ve-mhp-nin-kaybettigi-vekillikleri-ak-parti-topladi-879859-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.