Yalılar ve ‘Beyaz Türkler’in kazananı CHP ile AKP!

‘Boğaz’daki yalılarında viski yudumlayanlar’ ile ‘Beyaz Türkler’ sandığa koştu. Boğaz ile İstanbul’da yaşam standartlarının yüksek olduğu mahallelerde MHP ve HDP, 20 ile 40 puan arasında kayıp yaşadı. CHP’nin lider olduğu Etiler Ulus, Bebek, Nişantaşı ve Teşvikiye’de AKP oylarını ortalama yüzde 20 arttırdı.

13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

13 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

Okumaya devam…

1 Kasım seçiminin şifreleri

Neden AK Parti sorusuna yanıt: Hizmet ve Erdoğan

Seçimin ardından Adil Gür’ün yaptığı araştırma 1 Kasım’ın şifrelerini ortaya koyuyor. AKP seçmeni partiyi en çok hizmetleri için tercih ettiğini söylerken, AKP’ye oy verenlerin 3’te 1’inden fazlası partiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için oy attığını belirtiyor. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen partiler AKP ve CHP olurken, MHP milliyetçi duruşuyla, HDP ise seçmeninin hakkını savunduğu ve etnik kökenini temsil ettiği için oy alıyor.

6 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

6 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

Okumaya devam…

Başkanlığa destek az

Hükümet ve muhalefet arasında tartışma konusu olan başkanlık tekrar gündeme geliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Türk halkının büyük çoğunluğu başkanlık sistemine sıcak bakmıyor. Başkanlığa destek en güçlü dönemde bile yüzde 40’ı geçmiyor. Halk başkanlık sistemi ve devamında bölünmeyi aynı gördüğü için destek vermiyor.

5 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

5 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

Okumaya devam…