‘Fırat Kılıcı’ Sincar’a mı?

Güvenlik uzmanları TSK’nın Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonraki yeni hedefinin PKK’nın Kuzey Irak’ta üslendiği Sincar olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, Türkiye’nin 10 bin askerlik bir güçle sınır ötesi operasyon yapabileceği ifade ediyor.

6 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ’a karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nın sona ermesinin ardından ‘Fırat Kılıcı’ adıyla yeni bir operasyon olabileceği gündeme gelmişti. Güvenlik uzmanları TSK’nın yeni hedefinin Kuzey Irak’ta PKK’nın yerleştiği Sincar olduğunu belirtiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekatın devamı olacağını vurgulayarak, “Bu bir yol haritası. Bu yol haritasının söylenmeyen, adı konmayan ikinci, üçüncü etapları olacak. Olay, sadece Suriye boyutunda giden bir harekat değil. Bu olayın Irak boyutu var. Irak’ta malum bir Telafer, Sincar olayı var” diyerek Sincar’la ilgili işaret vermişti.

İkinci Kandil
Uzmanlar Cerablus ve El Bab’ta üslenen Türkiye’nin, sınırında terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin bulunduğu Afrin’e dair planların olabileceğini de ifade ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rus Ordusu’nun da girdiği Afrin’den açılan ateşle bir askerimiz şehit olmuş, Türkiye top atışlarıyla karşılık vermişti. Ancak şu anda yapılacak bir sınır ötesi operasyon için ilk adresin Türkiye sınırından kuş uçuşu yaklaşık 110 km uzakta olan ve PKK’nın ikinci bir Kandil’e çevirmeye çalıştığı Sincar olacağı vurgulanıyor.

“Sincar, Hakurk ve Zap”
Güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Al Monitor’daki yazısında ABD’nin Rakka operasyonu için hem İncirlik Üssü’ne hem de Rakka’da kurulacak yeni düzen için Türkiye’ye ihtiyaç duyacağını söylüyor. Ancak Suriye’nin kuzeyinde ABD ve Rusya varlığından dolayı Türkiye’nin yeni bir harekata girişmeyeceğini belirtiyor. Gürcan’a göre TSK’nın hedefi Sincar ile Hakur ve Zap bölgelerindeki PKK
kampları olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Sincar’la ilgili açıklamasında “PKK nerede olursa olsun müdahale edeceğiz” demişti.

“PKK’ya karşı 10 bin asker”
Yaklaşık 2 bin 500 PKK’lının Kandil’den inerek yerleştiği Sincar ve diğer bölgelerle ilgili olası bir sınır ötesi operasyonu değerlendiren Metin Gürcan, Türkiye’nin Barzani peşmergelerinin yardımıyla Kuzey Irak’taki Avasin-Basyan, Zap veya Hakurk bölgelerinde PKK’ya karşı, 10 bin askerden oluşan orta ölçekli bir sınır ötesi operasyon başlatmasının sürpriz olmayacağını belirtiyor. Gürcan, Sincar’da PKK ile sorun yaşayan Barzani peşmergelerinin Türkiye’ye destek verebileceğini söylüyor.

Suriye’de iki Türk üssü!
Öte yandan Türkiye’nin Fırat Kalkanı bölgesinde kurduğu askeri üslerin fotoğrafı sosyal medyaya düştü. Uzmanlar, bölge halkının güvenliği ve normal hayata dönüş için Türkiye’nin Cerablus ile DEAŞ’tan geri alınan El Bab’ta iki askeri üs kurduğunu belirtiyor. İnşaatı devam eden üslerin askeri eğitim kampı olabileceği ifade ediliyor. Fotoğraflarda Cerablus’taki üs bölgesine güvenlik amacıyla konuşlandırılan 4 adet T-155 Fırtına obüsü ile bir tane M60 Patton muharebe tankı görülüyor.

NOT: Haberin 6 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-firat-kilici-sincar-a-mi–1055343-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.