Marmara’nın yarısı bir kez daha Erdoğan dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmara Bölgesi’nde kullanılan toplam oyun yüzde 50.8’ini alarak yarışı önde tamamladı. Muharrem İnce bölgedeki 11 ilin sadece 4’ünde Erdoğan’ı geçebildi. Hem AKP hem de CHP cumhurbaşkanı adaylarından daha az oy aldı. Marmara’da Cumhur İttifakı 91, Millet İttifakı 66, HDP ise 13 milletvekili çıkardı.

25 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 16 ve 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye sanayisinin dinamosu Marmara Bölgesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan rüzgarı esti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, İstanbul ile birlikte 11 ilin altısı olan Bursa (Yüzde 55.55), Kocaeli (Yüzde 55.81), Sakarya (Yüzde 70.55), Yalova (Yüzde 50.39) Bilecik (Yüzde 51.40) ve Balıkesir’de (Yüzde 47.40) seçim yarışını rakiplerinin önünde tamamladı.

İnce Yalova’da kaybetti
Buna karşılık CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce 10 ilin sadece 4’ü olan Çanakkale (Yüzde 43.75), Tekirdağ (Yüzde 47.17), Edirne (Yüzde 55.64) ve Kırklareli’nde (Yüzde 58.38) ipi önde göğüsledi. Bu sonuçlara göre yüksek nüfuslu kentleri kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara genelinde Muharrem İnce’den fazla oy topladı. Muharrem İnce açısından seçimdeki en dramatik durum doğduğu ve milletvekili olduğu Yalova’da yaşandı. İnce, Yalova’daki geçerli yaklaşık 152 bin oyun 59 binini alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 76 bin 570 seçmenden oy topladı.

Akşener geride kaldı
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Erdoğan ve İnce’nin bir hayli gerisinde kaldı. Akşener en yüksek oyu yüzde 13.21 ile geçmişten bu yana milliyetçi oyların yüksek olduğu Bilecik’ten aldı. Meral Akşener yüzde 10’luk oranı Çanakkale (Yüzde 11.90), Edirne (Yüzde 10.37) ve Balıkesir’de (Yüzde 10.37) geçebildi. Akşener’e en düşük destek ise Muharrem İnce’nin kenti Yalova’dan (Yüzde 4.79) geldi.

Demirtaş yüzde 5’i geçemedi
HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Marmara genelinde İstanbul dışındaki 10 ilde yüzde 5’lik oranı aşamadı. Demirtaş, İstanbul’dan sonra Marmara’daki en yüksek oy oranına Yalova’da (Yüzde 4.90) ulaştı. Demirtaş aynı zamanda Yalova’da Meral Akşener’i de geçti. Selahattin Demirtaş’a en düşük destek yüzde 1.40 ile Kırklareli’nden geldi. Edirne’de F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde geçen yıl 4 Kasım’dan beri tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Edirne’de ise Kırklareli’nden sonraki en düşük oyla (Yüzde 1.67) karşılaştı.

Erdoğan’a 7.8 milyonluk destek
Marmara Bölgesi’nin geneline bakıldığında İstanbul dahil 11 ilde yüzde 50’lik oy oranıyla yarışı önde bitiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 milyon 870 bin oy topladı. Yüzde 36.2 oranında oy alan CHP adayı Muharrem İnce’ye 5 milyon 609 bin seçmen oy attı. Yüzde 6.3 ile 975 bin oy alan Meral Akşener’in ardından, Selahattin Demirtaş’a ise yüzde 5.5 ile toplamda 853 bin oy atıldı.

AKP ve CHP adayların gerisinde kaldı
Marmara Bölgesi’nde milletvekilliği seçimlerinde ise AK Parti ve CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Muharrem İnce’nin gerisinde kaldı. AK Parti Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 7 puan az alarak yüzde 43 oyla, 80 milletvekili çıkardı. CHP ise Muharrem İnce’nin yaklaşık 10 puan altında kalarak yüzde 26.7’lik oy oranıyla meclise 51 milletvekili gönderdi. İyi Parti yüzde 9.9 ile 15 milletvekili, HDP yüzde 9.5 ile 13 milletvekili, vekil çıkarabilen en az oy oranına sahip olan MHP ise yüzde 8.8’lik oyuyla Marmara Bölgesi’nde sadece 11 milletvekilliği kazandı.

Cumhur İttifakı 91 sandalye kazandı
Marmara bölgesindeki 11 ilden 8’i olan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale’de AK Parti yarışı önde tamamladı. CHP ise sadece Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da en çok oy alan parti olabildi. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geçtiği Çanakkale’de oyların yüzde 34.1’ini alan CHP, oyların yüzde 37.1’ini toplayan AKP’nin arkasında kaldı. Bu sonuçlara göre bölge genelinde yüzde 51.8 oy alan Cumhur ittifakı 91 milletvekili, oyların yüzde 38.2’sini kazanan Millet İttifakı ise 66 milletvekili çıkardı. İttifak dışı oy oranının yüzde 10 olduğu Marmara’da HDP 13 vekil çıkarırken, Saadet Partisi milletvekili çıkaramadı.

Dünya şampiyonu Sofuoğlu TBMM’de
Marmara Bölgesi’nde spor dünyasından gelen iki önemli isim TBMM girmeye hak kazandı. Geçtiğimiz dönemde de MHP milletvekili olan eski milli futbolcu Saffet Sancaklı, MHP Kocaeli milletvekilliği görevini sürdürecek. Geçtiğimiz yıllarda dünya pistlerinde fırtına gibi esen milli motosikletçi AK Parti Sakarya adayı Kenan Sofuoğlu da milletvekili seçildi. 5 kez dünya şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu, milletvekili listelerinin belli olmasına çok kısa süre kala spor kariyerini bitirip, emekli olduğunu açıklamıştı. Sofuoğlu, bu kararı vermesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük etkisi olduğunu söylemişti.

Önemli isimler mecliste
Seçime giren partilerin önemli isimleri diğer bölgelere göre daha çok milletvekili çıkaran Marmara Bölgesi’nden meclise girdi. AK Parti’den Enerji Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, CHP’den KHK ile Marmara Üniversitesi’nden atılan anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu, Mehmet Akif Hamzaçebi, eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin ve İlhan Kesici milletvekili oldu. HDP’nin önemli isimlerinden Pervin Buldan, aynı listeden TİP Kurucu Meclis Üyesi Erkan Baş, İstanbul’dan milletvekili seçildi. AKP’den Bülent Turan, Fikri Işık, Hakan Çavuşoğlu, CHP’den Faik Öztrak ile HDP’den eski Mazlumder Başkanı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu meclise giden diğer isimler oldu. Eski MHP’li Lütfü Türkkan ise Kocaeli’nden İyi Parti milletvekili oldu.

Birer vekil
Marmara’nın 3’üncü büyük kenti Kocaeli’nde AKP 7, CHP 3 milletvekili çıkardı. Diğer partiler MHP, İyi Parti ve HDP ise kalan 3 vekilliği paylaştı. Bu üç parti Kocaeli’nden birer vekil meclise gönderdi. KHK ile atılan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu seçildi.

NOT: Analizin 25 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/marmara-nin-yarisi-bir-kez-daha-erdogan-dedi-1177473-siyaset/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.