“Allah’ım bu ne böyle, Kilitbahir ateş içinde!”

Çanakkale Savaşı kahramanlarından Telsiz, Telgraf İhtiyat Zabiti Tevfik Rıza Bey’in kısa bir önce kitaplaştırılan günlükleri, Çanakkale’nin asla geçilemeyeceğinin dünyaya öğretildiği 18 Mart 1915’i anlatıyor. Mermiler ve bombalar altında görevini yapan Tevfik Rıza Bey, 103 yıl önce bugünü, unutmayalım ve ders alalım diye bizlere tekrar yaşatıyor.

18 Mart 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

Daha fazlasını oku

İngiliz tarihçi Türkleri akladı!

Ünlü tarihçi Stephen Chambers, İngilizlerin ‘Türkler tarafından yakıldılar” dediği, Anzak askerlerine göre ise büyük beyaz bulutta kaybolan Norfolk Taburu’nun Osmanlı askerleriyle göğüs göğüse çarpışarak öldüğünü ortaya çıkardı.

26 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
26 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Daha fazlasını oku

“Şöyle doya doya atış yapamadım”

Çanakkale’nin efsane topçularından 3. Batarya Kumandanı Üsteğmen Mehmet Ali Bey anlatıyor:
“Şöyle doya doya atış yapamadım”

Çanakkale Savaşları’na ruh veren efsane İntepe topçularından 3. Batarya Kumandanı Üsteğmen Mehmet Ali Bey, atış yapmamış acemi erler ve az sayıdaki mermiyle 18 Mart 1915’te koca muhripleri Çanakkale Boğazı’ndan kovdu. Ağaç kütüklerinden yaptırdığı topların bulunduğu sahte bataryayla düşmanın mermisini boşa harcattı.

 

19 Mart Vatan Gazetesi 16. sayfa
19 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

Daha fazlasını oku

“İşte kıyametten bir gün!”

ATATÜRK’ÜN DOKTORUNUN CEPHE ANILARI 100 YIL SONRA İLK KEZ YAYINLANIYOR
İşte saat saat büyük destanın yazıldığı gün!

Atatürk’ün doktorlarından Behçet Sabit Erduran’ın cephede yazdığı günlük kitap oluyor. Doktor Behçet Sabit, büyük zaferin kazanıldığı 18 Mart 1915 gününü yoğun ateş altındaki siperde an ve an kaleme almış: “Artık bir şey görmüyorum, yalnızca şiddetli uçak gürültüleri duyuyorum. Mermiler oraya buraya düşüyor. İşte kıyametten bir gün!”

18 Mart 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
18 Mart 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

Daha fazlasını oku