“Aman tanrım Türkler geliyor!”

YPG’ye törenle katılan ve dünya medyasında örgütün yüzü haline gelen yabancı teröristler, Türkiye’nin Afrin’e yaklaşmasıyla her şeyi geride bırakarak nasıl kaçtıklarını anlatan bir video ortaya çıktı. Türk askeriyle ilk karşılaşmalarında, “Aman tanrım Türkler geliyor” diyen yabancı YPG’liler, milli SİHA’nın gece bile her şeyi gördüğünü söylüyor. Liderleri Çin asıllı İngiliz Huang Lei ise, “Tek korkum Türkler tarafından yakalanmak” diyor.

2 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye katılarak Türk ordusuna karşı savaşan yabancı YPG’lilerin Afrin’den kaçışlarını anlattıkları bir video ortaya çıktı. Sosyal medyada yayınlanan videoya göre YPG’ye katılışları sırasında tören yapılan, dünya medyasına röportaj yaptırılan yabancı teröristler Türk ordusunun gelişi sırasında paniğe kapıldıklarını ve örgütten kaçmaları için emir aldıklarını anlatıyor.

“ÖSO değil gerçek Türk komandoları”
Görüntülerde konuşan yabancı teröristlerden biri olan Çin asıllı İngiliz vatandaşı Huang Lei, Afrin’e ilerleyen Türk askerleriyle ilk karşılaşmalarını şöyle anlatıyor: “Ağaçların arasından daha fazla adamın geldiğini görüyorduk. İşte o zaman Türk üniformalı birilerini gördük. ÖSO’dan değillerdi. Gerçekten de Türk komandolarıydı.”

“Kıyamet koptu kaçın”
Huang Lei ve yanında İngilizce konuşan diğer yabancı teröristler örgütün ‘kaçın’ emri vermesini ise şöyle ifade ediyor: “Tam yemek yerken, herkes çok rahat, gülerken birden her yere mermi yağmaya başladı. Hevallerden biri ‘düşman geldi’ dedi. Kıyamet koptu resmen (Küfrediyor). Bizi kuzeyden, doğudan ve batıdan vuruyorlar. Her yerden aynı anda (Küfrediyor). Yanımızda Kürt ‘kaçın’ dedi. Yürümeyin, araç falan beklemeyin. Kaçın.”

“Aman tanrım geliyorlar”
Teröristler Türklerin gelişini ise şöyle anlatıyor: “Bombardımandan sonra hava saldırıları başladı. ‘Aman tanrım geliyorlar’ dedik. Askerlerle dolu araçlar gördük. Yüzlercesi her yerden bize ateş ederek geliyordu. Tam şehir merkezindeydiler. Sonra havanlar gelmeye başladı. Anladık ki bu tesadüf değil. Bizim şehre doğru gittiğimizi, kaçmaya çalıştığımızı görebiliyorlar. Öleceğimizden yüzde 90 emindik. İki kez kuşatıldık. Sonunda kaçmayı başardık.”

“Taktikleri çok iyi”
Her şey için para ödediklerini ve erzak sıkıntısını çektiklerini söyleyen yabancı YPG’liler Türk ordusunun taktiğinin çok iyi olduğunu belirtiyor: “Söylemem lazım ki taktikleri çok iyi. Çok etkili. Hazırlıksızız. Afrin operasyonu 3 aşamadan oluşuyor. Sınır güvenliği, şehri kuşatmak ve şehre saldırı. Açıkladıkları bu. Ve etkili görünüyor. Zaten barajı ele geçirdiler. Şimdi suyu kestiler.”

“Tek korkum Türklere yakalanmak”
Tek korkularının Türklere yakalanmak olduğunu söyleyen YPG’liler videoda 500 kiloluk bombanın 1 km kadar yakınlarına düştüğünü, bombanın 1 tonluk olması halinde her şeyi yerle bir edeceğini söylüyor: “Bum sesini duyana kadar sen öldün. Korktuğum tek şey Türkler tarafından yakalanmak. Eğer gelirlerse pimi çekip bombayı göğsüme koyacağım.” Bir diğeri ise savaşmalarının gereksiz olduğunu anlatıyor: “İstemediğim şey dışarıdaki gibi gereksiz bir savaşta yakalanmak ve öldürülmek. Kesinlikle hiçbir amaç uğruna ve boş yere.”

“Drone’ları her şeyi görüyor”
Aynı videoda yer alan ve 14 Mart 2018’de çekildiği belirtilen bir başka görüntüde ise Afrin şehir merkezi bombalanırken yabancı YPG’liler, bombaların sesleri ve patlama etkilerinin hissedilmesi üzerine, “Kesinlikle depresyona sokar adamı” diyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında başarıyla görev yapan milli SİHA Bayraktar TB-2’nin etkisini ve kaçıp kurtulmanın çok zor olduğunu ise şöyle anlatıyorlar: “Şehir merkezine giriyorlar. Acayip bir durumdayız. Şu an saat 17.30, birazdan hava kararacak. Hava karardığında da çok tehlikeli olacak (küfrediyor). Çünkü drone’ları her şeyi görebiliyor.”

“Türkleri durduramayacağız”
Videoda en çok konuşan Çin asıllı İngiliz vatandaşı Huang Lei (25), terör örgütünün en çok sahneye çıkardığı yabancı isimlerden biriydi. Manchester Üniversitesi’ndeki siyasi bilimler eğitimini yarım bırakarak 3.5 yıl önce Suriye’ye giden Lei, geçtiğimiz Şubat’ta İngiliz yayın organı BBC’ye konuştu. BBC’nin Afrin’deki 15 kişilik yabancı terörist grubuna liderlik ettiğini yazdığı Lei, verdiği röportajda, “Türk birliklerini durdurabileceğimiz konusunda gerçekten şüpheliyim. Tankları, zırhlı araçları, jetleri ve uyduları var. Türkiye büyük bir ülke, adeta bir savaş makinesi. Zaman alsa da, bir gün savaşı kesinlikle kazanacaklar. Bu savaşı kazanamayacağız” demişti.

Türkiye’yi tehdit ediyorlardı
YPG’li yabancı teröristler örgüte katılırken ve Afrin harekatı öncesinde Türkiye’yi tehdit ederek savaşacaklarını söylüyordu. Videoda görülen Huang Lei, ilk açıklamalarında “Afrin’e gidip savaşmaya hazırız. Her güce karşı kullanılabilecek taktikler üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Türk teröristlere karşı savaşacağız” diyordu.

Sözde Afrin’i cehenneme çevireceklerdi
Bir başka yabancı YPG’li ise Rakka’dan Afrin’e geldiklerini belirterek, “Türkler ile savaşmak için buradayız. Afrin’i onlara cehenneme çevireceğiz” demişti. Afrin’de öldürülen Fransız vatandaşı Kendal Breizh kod adlı Oliver François Jean Le Clainche ve arkadaşları ise yine Afrin’e gelmeden önce yayınladıkları videoda, “Afrin’e Türkler ile savaşmak için geldik. Asla teslim olmayacağız. Türkleri bekliyoruz” diye konuşmuştu.

2 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-aman-tanrim-turkler-geliyor–1205445-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.