YPG’ye mayın avcısı da verdiler!

ABD’nin YPG’ye verdiği silah ve zırhlı araçlar Rakka yolunda görüntülendi. YPG’ye giden konvoyda mayın temizleme araçları, 4×4 zırhlı Humvee jipler ve cephede iletişimi sağlayan zırhlı muhabere araçları yer aldı.

2 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verilen ABD silahları bir kez daha belgelendi. İngiliz haber ajansı Reuters, Rakka’ya doğru ilerleyen zırhlı araç konvoyunu yol üstünde görüntüledi. Konvoyda çok sayıda yüksek hareket kabiliyetine sahip 4×4 zırhlı Humvee jip, mayın temizleme araçları ve cephede iletişimi sağlayan zırhlı muhabere araçları dikkat çekti. Anadolu Ajansı önceki gün silah ve zırhlı araç taşıyan 100 TIR’ın Kuzey Irak sınırından geçerek YPG’nin faaliyet gösterdiği Haseke’ye girdiğini dün duyurmuştu.

1000 tıra yaklaştı
ABD, Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen YPG ile birlikte Rakka operasyonunu yapıyor. Pentagon, şimdiye kadar teröristlere yüzlerce TIR’lık silah, zırhlı araç ve askeri mühimmat verdi. AA’nın verilerine göre son teslimatla birlikte sayı 909 TIR’a ulaştı.

12 bin kalaşnikof
Pentagon’dan elde edilen bilgiye göre YPG’ye verilecek silahlar listesinde ise 12 bin kalaşnikof marka tüfek, 6 bin makineli tüfek ve 3 bin 500 ağır makineli tüfeğin yanı sıra 3 bin Amerikan yapımı RPG-7 ve 1000 Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavarın da yer aldığı görülüyor. Belgede ayrıca aynı kapsamda değişik kalibreye sahip 235 havan topu, 100 keskin nişancı tüfeği, 450 PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbünün terör örgütüne ulaşacağı bilgisi yer alıyor.

Nisan’dan beri sürüyor
ABD’nin öncülük ettiği Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu, Rakka’ya yönelik operasyonunun 6 Haziran itibarıyla başladığını duyurdu. Ancak ABD’nin YPG’ye Nisan 2016’dan bu yana askeri yardımda bulunduğu ve yardımların yüzlerce tırı bulduğu biliniyor.

Husky Mayın Tesbit ve Temizleme Aracı
Güney Afrikalı DCD Mobil Koruma adlı şirketin üretimi olan ‘Husky Mayın Tespit ve Temizleme Aracı’nın önünde her biri 80 cm genişliğinde 4 adet toprak altı görüntüleme radarı, altında ise 3.2 metre genişliğinde metal dedektör yer alıyor. Araçtaki radar toprak altına sinyal gönderiyor. Dönen sinyalleri geri alan sistem kendi yazılımıyla bunları değerlendiriyor ve toprak katmanları arasındaki farklılıkları tespit ediyor. Tuzaklanan mayın ve her türlü patlayıcı madde üç boyutlu görüntüleniyor. 72 kilometre hıza kadar çıkabilen Husky gerektiğinde ‘robotik’ kolu ile toprak altına gömülmüş patlayıcıları imha ediyor. Zırhlı araç antitank mayınlarından etkilenmiyor. TSK’nın 2012’de 4 adet Husky aldığı biliniyor. Verim alınamadığı iddia edilen Husky’lerin yerine son dönemde Bozena 5 adlı Slovak yapımı mayın temizleme aracı kullanılıyor.

NOT: Haberin 2 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-ye-mayin-avcisi-da-gitti–1089859-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.