Umutlu bekleyiş sürüyor

Bağdat’ta kaçırılan 18 Türk’ün ailelerinin umutlu bekleyişi sürüyor. Eylemi yapan grup hala bağlantı kurmadı. Yerel kaynaklar kaçıranların bölgedeki silahlı Şii milis gruplar olduğunu tahmin ediyor.

Irak'ta kaçırılan Türk işçiler arasında Formen Necdet Yılmaz ve mühendis oğlu Coşkun Yılmaz'da bulunuyor.
Irak’ta kaçırılan Türk işçiler arasında Formen Necdet Yılmaz (ortada) ve mühendis oğlu Coşkun Yılmaz da (sol başta) bulunuyor.

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bağdat’ta kaçırılan 18 Türk’ün durumuyla ilgili bekleyiş devam ediyor. Önceki gece Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr Şehri semtindeki Habibiye mahallesinde bulunan stadyum şantiyesinden kaçırılan 3’ü mühendis, 14’ü işçi ve biri muhasebeci 18 Türk için dün akşam saatlerine kadar kaçıran grupla herhangi bir fidye teması sağlanamadı.

Şüpheli Şii milisler
VATAN’ın ulaştığı yerel kaynaklar Türk işçiler için en geçerli senaryonun bölgede hükümet yanlısı Mukteda El Sadr’a yakın Şii gruplardan birinin kaçırdığı ihtimali üzerinde duruyor. Ancak Nurol İnşaat’ın yaptığı Al Sadr Şehir Stadı’na bazı mülk sahipleri ile bölge halkının karşı çıktığını belirtiliyor. Yerel kaynaklar Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Sadr Şehri ve çevresinde irili ufaklı 40’a yakın silahlı Şii milis grubunun olduğunu da bildiriyor.

Fidye eylemi mi?
Irak hükümetinin bir süredir IŞİD’le mücadele için silahlanan Şii milis gruplarına kaynak aktaramadığı belirtilirken, bu grupların kendilerini finanse etmek için stadın yapıldığı arazinin sahiplerinden de destek alarak fidye eylemi gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Spor Bakanlığı’nın bütçesinin de IŞİD’le mücadeleye aktarılması yüzünden yaklaşık 1.5 yıldır stat inşaatında ciddi bir çalışma olmadığı ifade ediliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ise, “IŞİD ya da PKK kaçırmadı. Fidye amaçlı olabilir sonuç almaya çalışıyoruz. Irak makamları da bunun için çalışıyor” dedi.

Düşen cep telefonundan takip
Bir televizyon kanalına konuşan Nurol Holding CEO’su Uğur Doğan ise “Şantiyede kaçırma esnasında bir işçinin düşürmüş olduğu cep telefonundan yola çıkarak iz sürülmekte. Bu çalışmayı gerek Irak’taki Milli Savunma Bakanlığı, gerek Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğimizin takibinde sürdürmekteler” dedi.

Güvenlik kameraları inceleniyor
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi yaptığı yazılı açıklamada, “Bağdat’ta kaçırma eylemi gerçekleştirenlere terörist muamelesi yapılması talimatı verdim” ifadesini kullandı. Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban gelişmeleri kişisel olarak takip ettiğini açıkladı. Ayrıca Bağdat Operasyonları Birimine istihbarat, lojistik ve diğer alanlarda destek verildiği de belirtildi. Bağdat İl Genel Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Sad el-Matlabi ise emniyet güçlerinin kaçırılma olayının ardından inceleme başlattığını belirterek, olay yeri ve civarında bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldığını ifade etti.

13 işçinin kimliği belirlendi
Kaçırılan 18 Türk’ten 13’ünün kimlikleri belirlendi. Çoğunluğu taşeron şirkette çalışan işçilerin maddi zorlukları aşmak için Irak’a çalışmaya gittikleri ifade edildi. Kaçırılanlar arasında Zonguldak Alaplı’dan Tahir Cömert (46), Recep Çetin (42), Akçakoca’dan Metin Toraman (24), Bursa’dan Ender Gündoğan, İzmit’ten Ercan Özpilavcı, Ankara’dan şantiye şefi ve makine mühendisi Coşkun Yılmaz ile babası formen Necdet Yılmaz, Batuhan Yılmaz, Satılmış Kayıkçı yer alıyor. Bu kişiler dışında Kocaelili mühendis Ali Orçun Topaloğulları (24), muhasebeci Ahmet Olgun, işçi Hasan Türkmen ile inşaatta çatı ve oluk işleri yapan Bartınlı Adnan Altunöz’ün kaçırılanlar arasında olduğu kesinleşti.

Baba oğul birlikte kaçırıldı
Rehin alınanlardan Necdet Yılmaz’ın yaklaşık 2.5 ay önce oğlu Coşkun ve arkadaşlarıyla şantiyede doğum gününü kutladığı öğrenildi. Coşkun Yılmaz’ın ise evlendikten 1.5 ay sonra borçlarını ödeyebilmek için Bağdat’a geldiği belirtildi. Akçakocalı Metin Toraman’ın yakınları ise böbrek hastası olduğu için diyalize giren babasına ev yaptırdığı ve inşaatı tamamlayabilmek için 2 yıldır Irak’ta çalıştığını söyledi. Recep Tekin’in ise bekar oğlunu evlendirebilmek için Bağdat’a gittiği öğrenildi. Kaçırılan işçilerin perişan haldeki aileleri umutla sevdiklerinin geri dönmesini bekliyor. Kaçırılanların bazı yakınları ise fenalık geçirdi.

4 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
4 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

NOT: Haberin 4 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/umutlu-bekleyis-suruyor-860744-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.