SDG’lilere eğitim ve yardım devam ediyor

Suriye’de DEAŞ’a karşı ABD öncülüğündeki koalisyon, PKK’nın Suriye kolu YPG’ye kurdurulan SDG’ye 100 kamyon mühimmat, silah ve askeri malzeme gönderdi. Birleşik Ortak Görev Gücü ise SDG’li teröristlere uzmanlar tarafından verilen eğitimlerin devam ettiğini duyurdu.

4 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşı askeri operasyonları yürütme amacıyla kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR), resmi sosyal medya hesabından terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye kurdurulan SDG’li (Suriye Demokratik Güçleri) militanların eğitimlerinin devam ettiğini duyurdu. Suriye’de DEAŞ’a ait noktalara yapılacak son operasyon (Operation Roundup) için SDG’li militanlar başta ABD’li olmak üzere askeri uzmanlardan temel savaş eğitimi almaya devam ediyor. CJTF-OIR tarafından yayınlanan fotoğraflarda Suriye’deki bir karakolda eğitim alan ve atış talimi yapan SDG’liler ile onları eğiten batılı uzmanlar görüntülendi.

Pentagon’dan Esad’a gözdağı
Siyaset ve savunma uzmanları koalisyon tarafından yapılan bu eğitimlerin daha önce olduğu gibi Ankara’yı yine kızdıracağını belirtiyor. Ancak ABD terör örgütü PKK/YPG’yi korumaya devam ediyor. Son olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı harekete geçmeme uyarısı yaptı. Beşar Esad Rus basınına verdiği röportajda, içinde terör örgütü YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki toprakları gerekirse güç kullanarak alacaklarını söylemişti. Pentagon sözcülerinden Kenneth McKenzie, ortaklarının vurulmasının kötü bir fikir olduğunu belirterek Esad’ı uyardı: “ABD ordusunu ya da koalisyon ortaklarımızı vurmak kötü bir politika olacaktır.”

SDG’ye yeni sevkiyat
ABD liderliğindeki koalisyon terör örgütünün kurduğu örgütlere desteğini önceki gece PKK/SDG’ye yeni askeri sevkiyat yaparak gösterdi. Suriye’nin bir çok noktasında görüntülenen ve 100 tırdan oluşan konvoy ile SDG’ye mühimmat, silah ve askeri malzeme gönderildi. PKK/YPG/SDG’yi kollayan ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri sık sık terör örgütüne yakın Menbiç Askeri Meclisi gibi yapıları düzenli olarak ziyaret ediyor. Koalisyon yöneticileri son olarak geçtiğimiz hafta içinde Rakka’da SDG’ye bağlı Araplardan oluşan Suvvar Rakka Tugayı ile terör örgütü PKK/YPG arasında yaşanan ihtilafı çözmek için arabulucu olarak bölgeye girdi.

NOT: Haberin 4 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/teroriste-egitim–1171925-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.