‘Salon teröristi’ elde silah Rakka’da çatışmış!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında eylem yapmaya çalışan Amerikalı Lucas Chapman’ın elinde silahla Rakka’da YPG saflarında çatıştığı ortaya çıktı. Yaklaşık 7 ay Suriye’de kalan Chapman, ABD’ye döndükten sonra terör örgütü yanlısı Kuzey Amerika Kürt İttifakı’nda çalışıyor.

23 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’taki Marriot Otel’de yaptığı konuşmayı protestoyla bölmeye çalışan ABD vatandaşı Lucas Chapman’ın YPG üyesi olarak Suriye’de elinde kaleşnikofla çatıştığı ortaya çıktı.

“3-5 salon teröristi”
Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün New York’ta Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) tarafından düzenlenen buluşmada ABD’de yaşayan binlerce Türk ve Amerikalı Müslüman bir araya geldi. Ancak Cumhurbaşkanı’nın konuşmasına başlamasının ardından üzerinde YPG tişörtü bulunan bir kişi bağırarak Erdoğan’ın konuşmasını kesmeye çalıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sırada, “Değerli kardeşlerim, sizden benim bir ricam var. 3-5 kendini bilmeze, 3-5 salon teröristine bu güzel toplantımızı lütfen feda etmeyelim.” diyerek konuşmasına devam etti.

Gözaltına alındı
Güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle salon dışına çıkarılan bu kişi ve 3 arkadaşı Türk korumalar tarafından ABD polisine teslim edildi. Edinilen bilgiye göre ABD polisi YPG ile bağlantılı olan bu 4 kişiyi sorguladıktan sonra serbest bıraktı. Gözaltı işleminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etmeye çalışan kişinin Suriye’nin çeşitli bölgelerinde eline silah alarak YPG adına savaşan 22 yaşındaki Lucas Chapman olduğu ortaya çıktı.

Komünizm idealini tecrübe!
Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde tarih eğitimi alan 22 yaşındaki Chapman, Eylül 2016’da Kuzey Irak’ın Süleymaniye şehri üzerinden Suriye’ye geçti. Komünist olduğunu söyleyen Chapman, PKK/PYD saflarına ‘komünizm idealini tecrübe etmek’ için katıldığını söylüyordu.

Elinde silahla çatıştı
Bir yandan “Amerikan kapitalizmine karşı” dururken, öte yandan Amerikan ordusuyla yan yana savaşmasını gazetecilere izah edemiyordu. Chapman, ideoloji, dil ve temel askeri beceriler konusunda bir aylık zorunlu eğitiminin ardından Ayn Issa’daki ağır silahlar birliğine gönderilerek bölgedeki cephelerde çatıştı.

“Rakka’da öleceğim”
Rolling Stone’dan Washington Post’a kadar bir çok dergi ve gazeteye röportaj veren Chapman, muhabirlere “Rakka’da öleceğim” dedikten kısa bir süre içinde cephede sıkıldığını söyleyerek yaklaşık 7 ay sonra Nisan 2017’de ABD’ye döndü. Chapman, ABD’ye döndükten sonra terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin temsilcisi gibi çalışmaya başladı.

Kuzey Amerika Kürt İttifakı üyesi
ABD’de faaliyet gösteren terör örgütü yanlısı Kuzey Amerika Kürt İttifakı (NAKA) adlı örgütün üyesi olan Chapman, YPG’ye yakın isimlerin düzenlediği organizasyonlara katıldı. Lucas Chapman son olarak YPG adına çatışırken DEAŞ tarafından öldürülen Zafer Karaçok kod adlı eski deniz piyadesi David Taylor’un Batı Virginia’daki cenazesine katılarak YPG flaması taşıdı.

Hikayesi film oluyor
YPG’ye romantik bakan ve meşrulaştırmaya çalışan Hollywood, Lucas Chapman ile arkadaşları ABD’li Brace Belden ve Danimarkalı Tommy Morck’un Suriye’de yaşadıklarını film yapacak. İsveç doğumlu Latin yönetmen Daniel Espinosa’nın çekeceği filmde, başrolü ünlü aktör Jake Gylenhall oynayacak. Adının ‘Anarşistler DEAŞ’a karşı’ olacağı açıklanan filmin 2018’de gösterime girmesi bekleniyor.

23 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 23 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-salon-teroristi-rakka-da-catismis–1104543-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.