MPT-76 El Bab’ta!

Türk askerinin yeni tüfeği El Bab’ta sahneye çıktı. MKEK tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76, El Bab’ta görev yapan komandolarımızın elinde ilk kez görüntülendi.

22 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye’nin El Bab bölgesinde DEAŞ’lı teröristlerle mücadele eden Türk Ordusu kendisine yeni teslim edilen MPT-76 piyade tüfeğini sahada kullanmaya başladı. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve MKEK tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76, El Bab’ta görev yapan komandolarımızın elinde ilk kez görüntülendi.

İlk kafilesi verildi
Üretilen 200 adetlik pilot kafiledeki tüfekler, askeri birlikler tarafından değişik ortam ve koşullarda test edildi. Birliklerden gelen öneriler doğrultusunda tüfeğin tasarımında çeşitli iyileştirmeler yapıldı. MPT-76 ilk olarak geçtiğimiz 10 Ocak’ta törenle TSK’ya teslim edildi. İlk kafilede 500 tüfek verildi. Şu anda TSK elinde toplam 700 adet milli piyade tüfeği bulunuyor.

45 bin tüfek
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından yapılan sözleşme gereği MKEK toplamda 20 bin, Kale Kalıp ise 15 bin tüfek üretecek. Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni sözleşmeye göre Sarsılmaz Silah Sanayi’de 10 bin adet MPT-76 üreterek teslimat yapacak. Üç firmanın üreteceği toplam 45 bin tüfek, 2017 sonuna kadar TSK’ya teslim edilecek. Bu teslimatların ardından devam edecek seri üretimle TSK’nın elinde bulunan piyade tüfekleri zamanla değiştirilerek tamamen MPT-76 olacak.

Yağmurda ve çamurda çalışıyor
NATO’nun yaptığı 42 testi geçen tek tüfek olan MPT-76 piyade tüfekleri yağmur, çamur ve -40 ile +60 derece arasında çalışıyor. 600 metre etkili menzile sahip milli piyade tüfeğinin azami menzili ise 1.200 metreyi buluyor. Minimum 12 bin atım gibi uzun bir namlu ömrüne sahip olan 4.1 kg ağırlığındaki MPT-76, dakikada 650 mermi atıyor.

NOT: Haberin 22 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/mpt-76-el-bab-da–1041242-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.