Kürtajla alınan bebek 34 haftalık çıktı

KKTC’de patlayan kürtaj skandalında bulunan fetüslere yapılan ön otopsi de en küçüğünün 14, en büyüğünün ise 34 haftalık olduğu tespit edildi. Soruşturmayı derinleştiren savcılığın isteği üzerine dördü doktor olan 8 zanlının tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı.

1 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
1 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de patlayan yasa dışı kürtaj skandalında soruşturma derinleştirildi. Girne’de toprağa gömülü olarak bulunan 7 fetüse Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopsinin sonucu dehşete düşürdü. Elde edilen ön otopsi sonucuna göre 7 fetüsten en küçüğünün 14, en büyüğünün ise 34 haftalık olduğu tespit edildi. Fetüsler dün akşam uçağıyla detaylı otopsi ve DNA testi yapılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Kritik nokta 34 haftalık bebek
Soruşturmanın en kritik noktasını 34 haftalık olduğu tespit edilen ve ciğerlerinde hava bulunan bebek cesedi oluşturuyor. Bebeğin ciğerlerinde hava bulunması bebeğin doğup solunum yaptıktan sonra öldürülmüş olabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Söz konusu bebek cesedine Türkiye’de yapılacak detaylı otopside, bebeğin solunum yaptıktan sonra öldürüldüğünün tespiti halinde tutuklu kişiler cinayetten yargılanacaklar.

Tutuklulukları 8 gün uzatıldı
Dün Girne’de mahkemeye çıkarılan tutuklu zanlılar için Girne Savcılığı ve Girne Polis Müdürlüğü mahkemeden ek süre talep etti. Savcılık tahkikatın derinleştirildiğini ve çok kişinin ifadesinin alındığını belirterek tutukluluk süresinin uzatılmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme zanlıların tutukluluk süresini 8 gün daha uzattı. Zanlılar 8 Mart 2016 Salı günü tekrar hakim karşısına çıkacaklar.

Altısı mahkemede, ikisi anjiyoda
Mahkemedeki duruşmaya tutuklu zanlılardan Ada Hospital’ın sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, eşi Dr. Verda Özkent Tunçbilek, hemşireler Ayşegül İşbilir ile Taner Okburan, hasta danışmanı Cemaliye Ölmez ve güvenlik görevlisi Aziz Dağgün getirildi. Sağlık problemleri nedeniyle Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde gözetim altında tutulan başhekim Dr. Fahri Karagözlü ile UBP milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi olan anestezi uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun anjiyo oldukları için duruşmaya katılmadıkları bildirildi.

Anneler aranıyor
Girne Polis Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmada kürtajların yapıldığı Ada Hospital de yapılan gebelik sonlandırma işlemlerine dair kayıt tutulmadığı öğrenildi. İddiaya göre soruşturmada alınan ifadelerden kürtaj yaptıran bazı annelerin kimlik bilgilerine ulaşıldı. Ancak kürtaj yaptıran annelerin KKTC mi yoksa Türkiye kökenli mi olduğuna dair bir bilgi elde edilemedi. Polisin kimlik bilgileri alınan anneleri aradığı ifade edildi.

Fetüsleri gömen ayın personeli!
Dehşet olayı itiraf ettiği iddia edilen ve kürtajla alınan cenin ve fetüsleri gömdüğü iddiasıyla tutuklanan Ada Hospital’in güvenlik görevlisi Aziz Dağgün’ün, Aralık ayında hastanenin en başarılı ismi olarak görüldüğü ve Başhekim Dr. Fahri Karagözlü tarafından ‘Ayın personeli’ seçilerek ödüllendirildiği ortaya çıktı.

Üyelikleri askıya alındı
Tutuklu doktorlar Mehmet Ali Tunçbilek ve eşi Verda Özkent Tunçbilek, Fahri Karagözlü ile Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği tarafından yargı süreci tamamlanana kadar üyelikleri askıya alındı. Birlik Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, “Yönetim kurulu gelecekte ortaya çıkabilecek koşullar doğrultusunda konuyu yeniden değerlendirme kararı da aldı” dedi.

“Seri katil olarak yargılansınlar”
Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Barış Başel kürtaj skandalında suç işleyen kişilerin cinayetle itham edilerek seri katil olarak yargılanmalarını istedi. Başel, “Fetüs sayısı kadar işlenmiş cinayet suçu ile yargılanmalılar” derken bir çok kişi öneriye destek verdi. Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Sıla Usar ise insana zarar veren mesleki ehliyetini suç örgütlerinin hizmetine sunan her eylemi şiddetle kınadığını söyleyerek, yasalara ve vicdanlara karşı yapılmış şüpheli eylemlerin hızla soruşturulmasını ve yargının gerekli değerlendirmeyi yapmasını istedi.

Meclis karıştı
Öte yandan kürtaj skandalı KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nu da gerdi. CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşma sırasında DP-UG Milletvekili Doktor Özdemir Berova’nın kendisine yönelttiği bir eleştiri üzerine doktorlara hitaben, “Siz ancak 7 aylık doğmamış çocukları gömmeyi bilirsiniz” dedi. Meclis Genel Kurulu’nda büyük gerginlik yaşandı. Meclisteki doktor vekiller Hamzaoğulları’na sert tepki gösterdi. Tartışmalar üzerine oturuma 10 dakika ara verildi. Aranın ardından Hamzaoğulları, tüm doktorlardan özür diledi.

“Sağlık Bakanı hesap versin”
Halkın Partisi, kürtaj skandalıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Denetleme görevini yerine getirmeyen yöneticiler en az bu türden suçları işleyenler kadar suçludur. Sağlık Bakanı’nı, siyasi sorumluluk üstlenerek kamu vicdanını derinden yaralayan bu konuda kamuoyu önünde hesap vermeye davet ediyoruz” denildi.

NOT: Haberin 1 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kurtajla-alinan-bebek-34-haftalik-cikti-919992-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.