Kürtaj çetesi cinayetten yargılanacak

KKTC’de yasadışı kürtaj yargılamasında İstanbul’dan gelen adli tıp uzmanlarının ifadesi davanın seyrini değiştirdi. 34 haftalık bebeğin ciğerlerinin nefes alabilecek durumda olduğu ortaya çıktı. Aralarında milletvekili eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun da bulunduğu 4 kişi cinayetten yargılanacak.

10 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de devam eden yasadışı kürtaj davasında önemli bir karar çıktı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada tanık olarak gönderilen fetüsleri inceleyen İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan iki uzman dinlendi. gelen adli tıp uzmanı S.Ş. mahkemeye fetüslerle ilgili yapılan incelemede 5 numaralı fetüsün (17-19 aylık) biyolojik annesinin DNA incelemesinin yapıldığını anlattı. Yapılan karşılaştırmalarda anne baba tespiti yaptığını belirten S.Ş, tespit ettikleri anne olan Antalya’da turizmcilik yapan 24 yaşındaki N.D.’nin DNA raporlarını açıkladı.

“Bebek nefes alabilecek durumdaydı”
İstanbul Adli Tıp kurumundan gelen bir diğer kişi olan patoloji uzmanı F.T. ise gönderilen 34 haftalık bebeğin iç organlarını incelediğini belirtti. F.T., fetüsün kalp, böbrek, dalak ve akciğerleri üzerinde mikroskobik inceleme yaptığını, bebeğin akciğerlerinin son evrede olduğunu anlattı. Patolog F.T., incelenen fetüsün akciğerlerindeki gelişime bakarak bebeğin 34 ile 36 haftalığa denk geldiğini ve nefes alabilecek akciğer olgularını tespit ettiklerini anlattı. F.T., ayrıca laboratuvarda yapılan incelemede 34 haftalık bebeğin kordonu olmadığını, bu yüzden canlı veya ölü olduğuna dair sonuç çıkaramadıklarını belirtti.

Müebbetle cinayetten yargılanacaklar
Mahkemeye davanın başından itibaren 44 tanık dinleten davanın savcısı Erdinç Akyener, daha önce talep ettiği Başhekim Dr. Fahri Karagözlü, erkek hemşire Taner Okburan, ebe Ayşegül İşbilen ile birlikte UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun anestezist eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun da cinayet suçundan yargılanması için dosyada tadilat talep etti. Mahkeme Başkanı Fatma Şenol, savcılığın yaptığı dosya tadilat talebini mahkeme heyetinin değerlendirdiğini belirterek sanıkların müebbet hapis istemiyle ‘adam öldürme’ suçundan yargılanacaklarını açıkladı. Davanın bir sonraki duruşması 15 Aralık Perşembe günü yapılacak.

NOT: Haberin 10 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kurtaj-cetesi-cinayetten-yargilanacak-1015975-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.