KKTC’de kürtaj yaptıran Türk anneler belirlendi!

KKTC polisi yasa dışı kürtaj yaptıran Türkiyeli annelerin kimliğini saptadı. KKTC polisi, Türk emniyetinden annelerden DNA örneği alınarak adli tıptaki fetüslerin DNA’larıyla karşılaştırılmasını istedi. Soruşturmayı yürüten savcı olayı ‘Türkiye bağlantılı organize suç örgütü’ olarak tanımladı.

18 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
18 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de yürütülen ‘yasa dışı kürtaj soruşturması’ kapsamında, Girne’deki Ada Hospital’da kürtaj yaptırdığından Türkiyeli annelerin bazılarının isimlerine ulaşıldı. KKTC emniyeti tarafından tespit edilen isimler Türkiye’ye bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne KKTC’den yollanan talep yazısında ise kimlikleri bildirilen kişilerden DNA örneği alınması istendi. Annelerden alınacak DNA örnekleri soruşturma kapsamında gömülü bulunarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda incelenen fetüslerin DNA’ları ile karşılaştırılacak. Anne ve fetüslerin DNA’ları arasında eşleşme olması durumunda ise hukuki işlem yapılacak.

“Türkiye bağlantılı organize suç örgütü”
Soruşturma kapsamında kürtaj yaptıracak kişilere ait olduğu değerlendirilen bazı hastane kayıtlarına da ulaşıldı. Yapılan incelemede kürtaj için yatanların başka bir ameliyat adıyla işlem gördüğü saptandı. Kürtaj davasının üçüncü duruşmasında olayı soruşturan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener yasa dışı kürtaj olayını ‘Türkiye bağlantılı organize suç örgütü’ olarak tanımladı ve bu şekilde işlem yapılmasını talep etti.

Tutuklulukları 3’üncü kez uzatıldı
Öte yandan üçüncü kez hakim karşısına çıkan 4’ü doktor toplam 8 tutuklu zanlı için olayı soruşturan Girne Emniyet Müdürlüğü ve savcılık, tahkikatın tamamlanmadığını ileri sürerek delillerin karartılabileceği gerekçesiyle üçüncü kez tutukluluk sürelerinin uzatılmasını istedi. Duruşmayı yöneten Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökhan Asafoğulları, 8 zanlının tutukluk süresini 8 gün daha uzattı. Zanlılar 24 Mart 2016 Perşembe günü tekrar hakim karşısına çıkacak.

Cezası 4 yıl hapis
Tespit edilen anneler ile fetüsler arasında eşleşme olursa, bu anneler mahkemede yargılanacak. TCK’ya göre 10 haftadan büyük bebeği aldırmak suç sayılıyor. Bu durumda kürtaj yaptıran ya da fetüsü bilinçli olarak düşüren kadına 1 ile 4 yıl arasında ağır hapis cezası veriliyor.

NOT: Haberin 18 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kktc-de-kurtaj-yaptiran-turk-anneler-belirlendi-925759-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.