İzzet Ünver geri döndü!

İsmet İnönü’nün terzisi ve Türkiye’nin ilk arası otobüsü ve midibüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp binasını yaptırdığı okuldan silinen adı yeniden veriliyor. Güngören’de Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi olan okul kompleksinin bir binası bu yıl İzzet Ünver Anadolu Lisesi olarak eğitim verecek.

29 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
29 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İsmet İnönü’nün terzisi ve Cumhuriyet tarihinin en önemli sanayicilerinden biri olarak Türkiye’nin ilk şehirler arası otobüsü ve midibüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp binasını yaptırdığı okuldan silinen adı yeniden veriliyor. İstanbul Güngören’de faaliyet gösteren yaklaşık 40 yıllık İzzet Ünver Lisesi’nin adı geçtiğimiz yıl Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne çevrilmişti. Ancak hem aile babalarının adının yaptırdığı okuldan silinmemesi için dava açacağını söylemiş hem de okulun mezunlar derneği İzzetlider karara karşı mücadele etmişti. Bu süreçte hem 1981’de vefat eden Ünver’in ailesi hem de mezunlar derneği bakanlığa temsilciler göndermiş ve okulun adının korunmasını talep etmişti.

Adı dizide yaşıyordu
Okulun mezunu ünlü yazar ve yönetmen Gani Müjde okulun adının yaşaması için geçtiğimiz yıl çektiği başrollerini Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç ve Dilara Gönder gibi isimlerin oynadığı ‘Sil Baştan’ adlı dizideki okulun adını İzzet Ünver Anadolu Lisesi yaptı. İzzet Ünver Lisesi mezunları change.org’ta okulun adının değiştirilmemesi için bir imza kampanyası başlatarak, Cumhuriyet tarihine damga vurmuş önemli bir isme saygısızlık yapıldığını dile getirdi. Okulu bir yıl önce inceleyen müfettişler okulun dönüştürülmemesi ve adının değişmemesi gerektiğini belirten bir rapor hazırladı. Sonunda yapılan görüşmeler ve yürütülen mücadele olumlu sonuç verdi. Milli Eğitim Bakanlığı çok eleştirilen kararından geri dönerek İzzet Ünver Lisesi’ni tekrar açacağını ilan etti.

“Adının yaşamasından mutluyuz”
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzasıyla 18 Ağustos’ta yayınlanan genelgede okula ait iki binadan birinin 2015/16 eğitim ve öğretim yılında İzzet Ünver Anadolu Lisesi olarak açılacağı bildirildi. Okul kompleksinin A bloğunda 21 derslikli binada hizmet verecek İzzet Ünver Anadolu Lisesi, nakil yoluyla 9’uncu sınıf öğrencisi alacak. Okulun mezunlar derneği İzzetlider’in Kurucu Başkanı ve eğitimci Maksut Balmuk, “Okulumuzun adının yaşamasından ve yapılan hatadan dönülmesinden dolayı çok mutluyuz” dedi. İzzet Ünver Lisesi, 1980 darbesine giden dönemde usta fotomuhabiri Kadir Can’ın öğretmenleri için eylem yapan lise öğrencilerinin polis tarafından yere yatırılarak bekletildiği simge fotoğrafın çekildiği okul olarak hafızalara kazınmıştı.

NOT: İzzet Ünver Lisesi’nin kapanmasına dair 1 yıl önce yayınlanan haber buradan (http://www.ilkerakgungor.com/adi-kalamadi-yadigar/) okunabilir.

Haberin 30 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/izzet-unver-geri-dondu–859118-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.