Adı kalamadı yadigâr!

İsmet İnönü’nün terzisi ve Türkiye’nin ilk şehirlerararası otobüsü ve midibüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp binasını yaptırdığı okuldan adı siliniyor. Güngören’deki İzzet Ünver Lisesi’nin adı Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne çevrildi.

 

10 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
10 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

 

Adı kalamadı yadigâr!

 

İsmet İnönü’nün terzisi ve Türkiye’nin ilk şehirlerararası otobüsü ve midibüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp binasını yaptırdığı okuldan adı siliniyor. Güngören’deki İzzet Ünver Lisesi’nin adı Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne çevrildi.

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

İsmet İnönü’nün terzisi ve Cumhuriyet tarihinin en önemli sanayicilerinden biri olarak Türkiye’nin ilk şehirlararası otobüsü ve midibüsünü üreten Otokar’ın kurucusu İzzet Ünver’in arazisini bağışlayıp binasını yaptırdığı okuldan adı siliniyor. İstanbul Güngören’de faaliyet gösteren İzzet Ünver Lisesi’nin adı geçen hafta Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne çevrildi.

 

Baş döndüren değişim
1981’de hayatını kaybeden İzzet Ünver, Güngören’de bulunan kendi arazisi üzerine yaptırdığı İzzet Ünver Lisesi’ni 1972’de Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etti. Bir Cumhuriyet aydını olan İzzet Ünver’in tek isteği adının yaşaması ve aydın bir kuşak yetiştirilmesiydi. Okul 1990’larda inşa edilen yeni binasıyla birlikte önce İzzet Ünver Yabancı Dil Ağırlık Lisesi oldu. 2012’de imam hatip lisesine çevrilince adı İzzet Ünver İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi. Geçtiğimiz hafta ise bu isim de değiştirilerek okula Sultan Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi adı verildi.

 

Tarihe karışacak
İzzet Ünver Lisesi şimdi sadece bir tabela ve 3 sınıftan ibaret sonunu bekliyor. Okula iki yıldır yeni öğrenci kaydı yapılmıyor. Bu yüzden okulda 9’uncu sınıf öğrencisi bulunmuyor. İzzet Ünver Lisesi’nde sadece 10, 11 ve 12’inci sınıflar okuyor. 10’uncu sınıf bulunmasının nedeni ise sınıfta kalan öğrenciler olması. İki yıl sonra bu öğrenciler mezun olduğunda İzzet Ünver’in adı hayır yaparak bağışladığı eğitim kurumundan tamamen silinerek tarihe karışacak.

 

“Aile dava açacak”
Ünver ailesinin 40 yıllık avukatı Kürşat İsfendiyar, Ünver Ailesi’nin çok üzgün olduğunu söylüyor: “İzzet bey’in iki oğlu var. Aile çok üzgün. Geçen yıl Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya durumu ilettik. Müfettişler inceleyerek okulun dönüşümü ve adının değişmemesi gerektiğini belirten lehimize bir rapor hazırladılar. Ancak bu rapor dikkate alınmadı ve okulun adı bir kaç gün önce değiştirildi. İzzet Bey hem araziyi bağışlayıp hem de okulu inşa ettirmişti. Okulun yapımında çok sevinçliydi. Şimdi aile baba yadigarı ismin değiştirilmemesi için dava açmayı düşünüyor.”

 

“Peşini bırakmayacağız”
İzzet Ünver Lisesi mezunu olan Eğitim-İş Sendikası İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Maksut Balmuk, mezunlar adına şöyle konuştu: “Hem sendika hem de mezunlar olarak 40 yıllık okulumuzun adını değiştirenleri kınıyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. İzzet Ünver İmam Hatip okullarının temeli olan imam bir babanın çocuğu. Amaç İmam Hatip Lisesi açarak vatandaşın talebine cevap vermek değil. İzzet Ünver gibi Cumhuriyet tarihine damgasını vurmuş insanların adını unutturmak. Bu okulu bağışlayan İzzet Ünver’e karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır.”

 

İnönü’nün terzisi
İzzet Ünver 1909’da Bodrum İmamı Halil Efendi’nin oğlu olarak doğdu. Babasını Hac yolunda kaybeden Ünver’e sahip çıkan ve büyüten üvey babası Ferit Efendi de din görevlisiydi. İzzet Ünver, 1920’lerin sonunda Fransa ve Londra’ya giderek dayısının yanında çıraklık yaparak öğrendiği terziliğini geliştirdi. Türkiye’ye dönünce Başbakan İsmet İnönü’nün “İzzet artık bu işi sen yapıyorsun, yanında adam da yetiştir” sözleriyle hem İnönü’nün terzisi oldu hem de Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türk erkeklerine bugünkü kruvaze ve iki düğmeli takım elbiseleri giydirdi.

 

İlklerin sanayicisi
İzzet Ünver daha sonra İnönü’nün teşvikiyle sanayici oldu. Magirus-Deutz’un temsilciliğini alan ve bugün Divan Oteli’ne katılan Taksim’deki Ünver Oteli inşa eden Ünver, 1963’te Otokar’ı kurdu. Magirus-Deutz lisansıyla 1963’te Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsünü, 1968’de 25 kişilik ilk midibüsü ve ilk frigorifik kasayı, 1974’te ilk minibüsü, İlk tır çekicisi ve römorkunu üretti. 1970’te Koç Holding’le ortak olan Ünver, 1980’de kendisini emekli ettikten 1 yıl sonra 1981’de vefat etti.

 

Not: Haberin 10 Ağustos 2014 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/adi-kalamadi-yadigar–666588-yasam/) okunabilir.

One thought on “Adı kalamadı yadigâr!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.