TEOG’da Nobelli Aziz Sancar sorusu

TEOG-2’nin ikinci oturumunu değerlendiren eğitimciler fen bilimleri sorularını orta güçlükte, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularını yorum becerisine dayalı ve yabancı dil sorularını ise bilgiyi sorgulayıcı olarak değerlendirdi. En dikkat çeken ise Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın çalışmasının sorulması oldu.

29 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
29 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

Daha fazlasını oku

Abdullah Cevdet Caddesi Aziz Sancar oldu; 90 yıllık tartışma hortladı!

“Avrupa’dan damızlık erkek getirelim” dediği iddia edilen ama yanlış bir haberin kurbanı olan Cumhuriyet tarihinin en tartışmalı aydınlarından Dr. Abdullah Cevdet’in adının verildiği Çankaya’daki caddenin adı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce ikinci kez değiştirilerek Nobelli Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adını aldı. Ancak 2007’de hem Ankara İdare Mahkemesi hem de Danıştay tarafından iptal edilen değişiklik tekrar mahkemelik oldu.

15 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
15 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

Daha fazlasını oku

Savur, Nobel’e savurdu

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü Mardin Savur doğumlu, okuma yazma bilmeyen bir anne ve babanın 8 çocuğundan biri olan Prof. Dr. Aziz Sancar (69) kazandı. Sancar ödülü ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile paylaştı. Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk olan Aziz Sancar, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde ders veriyor.

8 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
8 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

Daha fazlasını oku