Suriyeli nüfusu 3 milyona dayandı

İçişleri Bakanlığı’nın güncellediği verilere göre Türkiye’de yaşayan Suriyeli göçmen sayısı 2 milyon 957 bine ulaştı. 79.8 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 3.71’ini Suriyeli göçmenler oluşturuyor. Son 4 yılda 356 bin Suriyeli bebek Türkiye’de hayata merhaba dedi. Geçici koruma kapsamında yer alan ekonomik gücü yüksek dünyanın 13 ülkesi ise üç yılda sadece 37 bin göçmene kapılarını açtı.

20 Mart 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

Daha fazlasını oku

ÖLÜM TARİFESİ!

VATAN, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na girdi, Ege’deki insan kaçakçılığını araştırdı. İnsar tacirleri, Avrupa’ya mülteci kaçırmak için şişme lastik bottan jet-ski’ye her şeyi kullanıyor. Kişi başı 2 ile 20 bin dolar alıyor

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Albay Murat Yılmazarslan, bu yılın ilk üç ayında kurtarılan göçmen sayısının yüzde 150 arttığını anlattı. Geçen yıl kurtarılan göçmen 12 bin 884 iken, bu yılın ilk 3.5 ayında sayı 5 bini buldu. Göçmenlerin çoğu iç savaştan kaçan Suriyeliler ile Afganistan ve Eritre kökenli.

Kaçakçıların Türkiye-Yunan Adaları tarifesi de ulaşım aracına göre değişiyor. Şişme lastik botlara binenler kişi başı 2-7 bin dolar ödüyor. Parası olan göçmenler, 10 bin dolara sürat motorlarıyla ve lüks yatlarla 3-4’er kişilik gruplarla kaçırılıyor. Kuşadası’na bir mil uzaktaki Sisam’a 20 dakikada jet-ski ile geçmek 15-20 bin dolar.

Göçmenler parayı ‘Kasa’ denen Suriyeli organizatöre teslim ediyor, karşılığında bir şifre alıyor. Gideceği yere ulaştığında telefonla arayıp şifreyi söylüyor. Organizatör de parayı kaçakçıya teslim ediyor. Yunanistan hapis cezalarını artırdığı için organizatörler artık yolculukta yer almıyor, taşeron kullanıyor.

24 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Daha fazlasını oku