Merdiven altı bot, çakma kaptanla ölüme yolculuk!

İnsan tacirleri göçmenleri merdiven altında 4-5 bin liraya mal ettikleri uygun olmayan ince kumaşlarla üretilen, hayat kurtaracak hiç bir standarta sahip olmayan şişme botlarla ölüme yolluyor. Çakması 5 bin TL olan şişme botların gerçeği 30 bin Euro civarında satılıyor.

31 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
31 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

Daha fazlasını oku

100’den fazla Türk balıkçı Yunan hapishanelerinde yatıyor

Ege’deki Türk kıyılarını kullanan kaçakçılar bir çok farklı ülkeden olsa da, göçmenleri Yunan adalarına en çok Türk balıkçılar geçiriyor. Şu anda Yunan adalarındaki cezaevlerinde insan tacirliğinden hüküm giymiş 100’den fazla Türk balıkçı hapis yatıyor.

25 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
25 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

Daha fazlasını oku

ÖLÜM TARİFESİ!

VATAN, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na girdi, Ege’deki insan kaçakçılığını araştırdı. İnsar tacirleri, Avrupa’ya mülteci kaçırmak için şişme lastik bottan jet-ski’ye her şeyi kullanıyor. Kişi başı 2 ile 20 bin dolar alıyor

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Albay Murat Yılmazarslan, bu yılın ilk üç ayında kurtarılan göçmen sayısının yüzde 150 arttığını anlattı. Geçen yıl kurtarılan göçmen 12 bin 884 iken, bu yılın ilk 3.5 ayında sayı 5 bini buldu. Göçmenlerin çoğu iç savaştan kaçan Suriyeliler ile Afganistan ve Eritre kökenli.

Kaçakçıların Türkiye-Yunan Adaları tarifesi de ulaşım aracına göre değişiyor. Şişme lastik botlara binenler kişi başı 2-7 bin dolar ödüyor. Parası olan göçmenler, 10 bin dolara sürat motorlarıyla ve lüks yatlarla 3-4’er kişilik gruplarla kaçırılıyor. Kuşadası’na bir mil uzaktaki Sisam’a 20 dakikada jet-ski ile geçmek 15-20 bin dolar.

Göçmenler parayı ‘Kasa’ denen Suriyeli organizatöre teslim ediyor, karşılığında bir şifre alıyor. Gideceği yere ulaştığında telefonla arayıp şifreyi söylüyor. Organizatör de parayı kaçakçıya teslim ediyor. Yunanistan hapis cezalarını artırdığı için organizatörler artık yolculukta yer almıyor, taşeron kullanıyor.

24 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
24 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

Daha fazlasını oku