Esenler depremden korunmak için buraya taşınacak

Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı İstanbul Esenler’de binaların yüzde 70’i risk altında. Bu nedenle ilçe, askeri alana taşınarak yeni bir kent kurulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planına göre, artık şehir içinde kalan Metris Cezaevi’nin yerine ise adalet sarayı yapılacak.

9 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

Daha fazlasını oku

Nüfusu 78 kat arttı!

Kentsel dönüşüm için rapor hazırlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 800 bine dayanan nüfusuyla İstanbul’un en kalabalık üç ilçesinden biri olan Bağcılar’ın röntgenini çekti. Rapora göre 42 yıllık süreçte Türkiye’nin nüfusu 2, İstanbul’un 4, Bağcılar’ın ise 78 kat arttı. Okur-yazar oranı İstanbul ortalamasının altında kalan ilçede yaşayan yaklaşık 200 bin kişi ilkokul mezunu değil. Riskli alan ilan edilen ve 1. derece deprem bölgesi olan çalışma alanında yaşayan vatandaşların en az önemsediği konulardan biri deprem güvenliği oldu.

10 Mart 2017 Vatan Gazetesi 2. sayfa

Daha fazlasını oku

Bitmez bu ‘Olimpiyat’ çilesi!

Ulaşım güçlüğü, soğuğu, zemin, elektrik kesintileri ile müsabakalar için sıkıntı yaratan Olimpiyat Stadı’nın da içinde bulunduğu Olimpiyat Parkı, açılan davalarla 250 milyon liralık kamulaştırma tehdidi ile karşı karşıya.

6 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
6 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

Daha fazlasını oku