Esenler depremden korunmak için buraya taşınacak

Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı İstanbul Esenler’de binaların yüzde 70’i risk altında. Bu nedenle ilçe, askeri alana taşınarak yeni bir kent kurulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planına göre, artık şehir içinde kalan Metris Cezaevi’nin yerine ise adalet sarayı yapılacak.

9 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul’un en büyük ilçeleri arasında yer alan Esenler olası İstanbul depreminden korunmak için Metris Askeri Kışlası ve yeşil alanı da içeren 191 hektarlık bölgeye taşınacak. Uzmanlar beklenen büyük İstanbul depreminde yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı ilçede önlem alınmadığı takdirde ciddi can ve mal kaybı yaşanacağını değerlendiriyor.

Yüzde 70’i güvensiz
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan imar planlarına göre hektar başına 700 kişinin yaşadığı İstanbul’un en yoğun ilçelerinden biri olan Esenler’deki yapı stokunun yüzde 70’inin riskli ve güvensiz yapılardan oluştuğu ve ilçenin depremde ciddi zarar göreceği vurgulanıyor. Beklenen İstanbul depremine yönelik başlayan kentsel dönüşüm çalışmasında ilk olarak 2015’te Baştabya, Topkule ve Metris kışlalarının bulunduğu askeri alanlar, ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan edildi. Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi 2015 ile 2017 yılları arasında protokoller imzaladı. Askeri kışlaların şehir dışına taşınmasıyla kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Güvensiz ve riskli binalarda yaşayan hak sahibi vatandaşlar bu bölgeye yapılacak yeni konutlara taşınacak.

Mülkiyeti kamuda
Bakanlık tarafından 7 Mayıs’ta açıklanan imar planlarına göre imara açılacak 191 hektarlık alanın tamamının mülkiyeti kamu kurumlarında bulunuyor. Rezerv alanındaki parselleri büyük çoğunluğunun mülkiyeti yapılan protokoller gereği Esenler Belediyesi, bir kısmı Maliye Hazinesi, küçük bir bölümü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerinin kesişim noktasındaki alanda sağlık tesisleri, adalet sarayı, yükseköğretim alanı, depolama alanları bulunacak. Rezerv alanının yaklaşık yüzde 10’una parklar yapılacak. Yüzde 10’luk bir bölüm ise rekreasyon alanı olarak yeşil alana ayrılacak. Alanda bisiklet yolları da bulunacak.

25 bin kişi yaşayacak
Esenlerdeki riskli yapı stokunun transfer edilebileceği Rezerv Yapı Alanı’nda yer alacak ticaret, turizm ve konut alanlarında kişi başına düşen inşaat alanı 30 metrekare olarak hesaplandı. Planlama alanında 25 bin 290 kişinin yaşaması hedefleniyor. Plana göre şu anda ilçede hektar başına 700 olan nüfus yoğunluğu ise 495 kişiye düşürülecek. Yapılacak binaların 2 ile 12 kat arasında değiştiği alanın yüzde 23.1’ine konut, yüzde 5,52’sine turizm ve ticaret yapıları inşa edilecek.

Metris Cezaevi adliye olacak
Doğu-batı yönünde taban genişliği yaklaşık 1 km, kuzey-güney yönünde tepe yüksekliği yaklaşık 2 km olan üçgen formundaki alanın tepe noktasında önemli bir değişim yaşanacak. Üçgenin tepesinde yer alan ve artık şehir içinde kalan 142 dönümlük araziye sahip Metris Cezaevi’nin yerine ise yeni Esenler Adalet Sarayı yapılacak. Daha önce yıkılan Bayrampaşa Cezaevi’nin yerine de şu anda 2 bin 300 konut ve 300 yataklı devlet hastanesi yapılıyor.

NOT: Haberin 9 Mayıs 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/esenler-buraya-tasinacak-1164629-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.