Doktorlara TUS sürprizi!

Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girecek doktorlar ÖSYM’nin kılavuzdaki başvuru şartını değiştirmesi üzerine şok yaşadı.

doctor

Doktorlara TUS sürprizi!

 

İLKER AKGÜNGÖR 

 

Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girecek doktorlar ÖSYM’nin kılavuzdaki başvuru şartını değiştirmesi üzerine şok yaşadı. Şimdiye kadar TUS’a sınav tarihinden önce mezun olabilen adaylar girebiliyordu. Ancak 14 Eylül’de yapılacak TUS öncesi ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda doktorlara 23 Temmuz-8 Ağustos 2014 yani ‘başvuru tarihleri arasında mezun olmak’ şartı getirildi. Böyle olunca mezuniyetine günler olan bir çok doktor yaklaşık 1 yıl pratisyen hekim olarak kalacak.

 

“Yüzlerce doktor mağdur olacak”
Tusdata Tus Hazırlık Merkezleri Ar-Ge Müdürü Yusuf Temrel, “Bu yıl ilk defa kılavuza ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nin 12. Maddesinin 2. Fıkrası gereği uzmanlık eğitimine giriş sınavlarına başvuru tarihlerinde mesleğini yapmaya yetkili olma şartı aranır’ ifadesi eklenmiş. Daha önceki uygulamalarda adaylar ‘Sınav tarihine kadar mezun olmayı taahhüt ederim’ onayı ile sınava başvuru yapabiliyorlardı. Yeni durumda yüzlerce doktor sınava giremeyecek. Diş hekimliği fakültelerinin bütünleme sınavlarının DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) müracaatlarından hemen sonra olduğu için diş hekimi adaylarının mağduriyeti daha da büyüyecek” dedi.

 

ts_130807_doctor_stress_tired_sorry_250x188

 

Meclise taşındı
Tıp ve Diş hekimliğinin yanı sıra TUS’a girecek olan Tıp Dışı branşlarda Eczacı, kimyager ve veterinerler içinde mezun olmadan sınava giremeyecek. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ‘bu değişikliğin sebebi ne diye’ sordu. Türk Tabipler Birliği de MEB’e çağrı yaparak doktorların mağduriyetinin giderilmesini istedi. Yeni mezun olacak doktorların oluşturduğu 50 kişilik bir grupta ise Tıpta Uzmanlık Kurumu’na çözüm bulunması için başvuru yaptı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.