Diyalizden kaçıp aşkıyla evlendi!

Böbrek yetmezliği nedeniyle girdikleri diyaliz seansında tanışan ve 6 yıl önce kaçarak evlenen çiftten Hicran Cengil’e geçen hafta bulunan böbrek nakledildi. Kocası Fikri Cengil’e de kadavradan böbrek nakli yapılmasını bekleyen Hicran Cengil’in tek hayali böbrek yetmezliğinden kurtulup çocuk sahibi olabilmek.

30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Adapazarı’nda grip olarak hastaneye giden ve böbrek yetmezliği çektiği ortaya çıkan Fikri Cengil (42) ve doğuştan böbrek hastası eşi Hicran (39) 9 yıl önce birlikte girdikleri diyaliz seansında tanıştı. Birbirlerini seven çifte hemşireler ‘diyaliz aşıkları’ adını taktı. Fikri Cengil bundan 6 yıl önce diyaliz arkadaşı Hicran’a tüm hemşireleri ayarladığı ve adeta gül bahçesine döndürdüğü tıp merkezinde evlilik teklif etti. Hicran teklifi kabul etti. Ancak Fikri Cengil, Hicran’ı babasından istemeye gittiğinde genç kızın babası, “İki böbrek yetmezliği hastası evlenerek birbirine yardımcı olamaz” diyerek bu evliliğe izin vermedi. Bunun üzerine babasını ikna etmek için zaman isteyen genç kız, babasını ikna edemeyince Fikri Cengil’le kaçarak yaptıkları köy düğünüyle evlendi.

Kadavradan böbrek bulundu
Evlendikten sonra da birlikte diyaliz seansına gidip gelen Cengil çifti, kadavradan böbrek bulunabilmesi için Sağlık Bakanlığı organ sırasına yazıldı. Ancak Türkiye’de organ bağışı yeterli olmadığı için bir türlü uygun bir böbrek bulunamadı. Yıllarca kadavradan böbrek bekleyen Cengil çifti, tam umudunu kesmişken geçtiğimiz hafta gece yarısı gelen bir telefon ile hayatları aydınlandı. Hicran Cengil’e uygun bir böbrek bulunmuştu. Hemen bir taksiye atlayarak Adapazarı’ndan İstanbul’a geldiler. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki ekip kadavradan bulunan böbreği başarılı bir operasyon ile Hicran Cengil’e nakletti.

Çocuk doğurabilmek için dua ediyorum
Tam 9 yıl böbrek yetmezliği çektiği için diyalize giren Hicran Cengil, “Senelerce çektiğim acılara aşkımız ilaç oldu. Benim için uygun bir böbrek bulundu. Başarılı bir şekilde nakledildi. Şimdi iki şey için dua ediyorum. Birincisi eşime de bir böbrek bulunması, ikincisi ise böbrek yetmezliğinden kurtulduktan sonra bir çocuk dünyaya getirmek” dedi. Fikri Cengil ise eşine kadavradan böbrek bulunmasına çok sevindiğini söyleyerek “Hep ilk önce eşime böbrek bulunması için dua ediyordum. Dualarım kabul oldu. Hemşire arkadaşlar anlattı, Hicran narkozdan uyanır uyanmaz bir çocuk doğurmak istediğini söylemiş. Umarım en yakın zamanda bir çocuğumuz olur. Kadavradan bana da bir böbrek bulunursa ikimizde sağlıklı insanlar gibi yaşarız” diye konuştu.

“Çocuk yapabilirler”
Nakil operasyonunu yapan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, Hicran Cengil’in böbrek yetmezliği son aşamasına geldiği için hayati tehlike yaşayabileceğini belirtiyor: ” Uygun böbreği Hicran’a naklettik. Bundan sonra o da normal insan gibi sağlıklı bir böbrek ile yaşayacak. Eşi Fikri Cengil’e de uygun bir böbrek bulunursa daha da mutlu olacaklar. Uyum sürecini atlattıktan sonra çok istedikleri çocuklarını da yapabilirler.”

NOT: Haberin 30 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/diyalizden-kacip-askiyla-evlendi–759289-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.