DEAŞ Rakka’dan çekiliyor!

Teör örgütü DEAŞ’ın en önemli komutanlarından Reina katliamının planlayıcısı Abdurrahman El Özbeki’nin öldürülmesi örgütün Suriye’deki karargahının taşındığını ortaya çıkardı. DEAŞ kuşatılan Rakka’da bulunan tüm komutanlarını Fırat Nehri’nin kıyısındaki Deyrizor’a geçirdi.

25 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Reina katliamını planlayan Abdurrahman El Özbeki’nin özel operasyonla Suriye’de öldürülmesinin ardındaki bilinmeyenler aydınlanıyor. DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’ye en yakın isimlerden biri olduğu belirtilen Özbeki’nin öldürülmesiyle DEAŞ’ın Rakka’daki komutanlarını Deyrizor’a geçirdiği netlik kazandı. Savunma uzmanları ABD ve koalisyon güçleri ile yerel unsurların saldırısı altında bulunan örgütün Suriye’de en güçlü olduğu Rakka’yı yavaş yavaş terk ettiğini belirtiyor.

Telegram mesajları
Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov’u sorgulayan Türk istihbaratından gelen bilgilerle yola çıkan ABD istihbaratı, Abdurrahman El Özbeki kod adının kullanan Özbek asıllı terörist Gayratzon Uzimof’un bir süre önce Rakka’dan ayrılarak diğer yöneticiler gibi Deyrizor’a geçtiğini tespit etti. Örgütün dış saldırılarını planlayan, yabancı savaşçı ve finans kaynaklarını yöneten ‘kilit adam’ olan Özbeki’ye yakın bazı isimlere ulaşıldı. Onların kullandığı haberleşme programı olan Telegram’daki mesaj trafiği analiz edildi.

Baskın 30 dakika sürdü
ABD istihbaratının iki aylık takibi sonrasında Abdurrahman El Özbeki’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyrizor’un yakınında bulunan Fırat Nehri’ne komşu Mayadin kentinde olduğu tespit edildi. Özbeki’nin merkezden uzakta, kentin güneydoğusunda gözlerden uzak bir evde yaşadığı saptandı. Buradan yönetilen para ve insan trafiği dikkatle izlendi. CENTCOM Sözcüsü Albay John Thomas’ın açıklamasına göre Özbeki ile korumaları tüm bu istihbarat faaliyetinin ardından 6 Nisan’da Suriye’de bulunan ABD Ortak Özel Harekat Komutanlığı’na (JSOC) bağlı bir birliğin gerçekleştirdiği kara operasyonuyla öldürüldü. Özbeki’nin bulunduğu Fırat nehrine bakan eve düzenlenen baskının yaklaşık 30 dakika sürdüğü ve Özbeki’nin korumalarınında öldürüldüğü iddia edildi. Evde ele geçirilen Özbeki’ye ait belgeler ABD karargahına iletildi.

“Silahlı İHA vurmuştur”
Konuyu yakından takip eden güvenlik analisti eski Bordo Bereli subay Metin Gürcan, VATAN’a şöyle konuştu: “Abdurrahman El Özbeki’nin, DEAŞ’ın Asya kanadında oldukça etkili bir komutan olduğu biliniyor. Örgüt yönetimi kuşatılan Rakka’dan Deyrizor’a doğru geçiyor. Türk istihbaratının bilgi paylaşımı olmadan böyle bir operasyonunu planlanması mümkün değil. Ben Özbeki’nin kara operasyonuyla değil yeri tespit edildikten sonra silahlı İHA tarafından öldürüldüğünü düşünüyorum. ABD Ordusu’nun şu aşamada Deyrizor’a bir birlikle karadan operasyon düzenleyeceğini zannetmiyorum. Bu bilgiler operasyonu mitleştirmek amaçlı olabilir.”

NOT: Haberin 25 Nisan 2107 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/deas-rakka-dan-cekiliyor–1060880-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.