Danimarka’nın DEAŞ iki yüzlülüğü!

Türkiye’nin iadesini istemesine rağmen Reina katliamcısına silah ve mühimmat veren İbrahimjon Asparov’u serbest bırakan Danimarka, Suriye’de DEAŞ saflarında fırıncılık yaptığı ortaya çıkan Enes Çiftçi’yi 6 yıl hapse mahkum etti. Danimarka Yüksek Mahkemesi ülke tarihinde bir ilke imza atarak Çiftçi’yi vatandaşlıktan çıkardı. Annesi, babası ve 4 kardeşi Danimarka’da yaşayan Çiftçi, cezasının sonunda Türkiye’ye sınır dışı edilecek.

17 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Danimarka yargısının skandal iki kararı demokrasisi örnek gösterilen ülkenin ikiyüzlü tavrını ortaya koydu. İstanbul’da yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısını gerçekleştiren DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’a silah ve mühimmat temin ettiği iddia edilen İbrahimjon Asparov, Türkiye’nin iade talebine rağmen temmuzdan bu yana tutuklu bulunduğu Danimarka’da geçen ay serbest bırakıldı.

Saldırıdan sonra Danimarka’ya kaçtı
Danimarka vatandaşlığı bulunan 42 yaşındaki Özbek asıllı ‘Danyelik İbrahim’ kod adlı DEAŞ’lı İbrahimjon Asparov’un saldırının ardından Türkiye’den Kopenhag’a kaçtığı saptanmıştı. Türkiye’nin iade talebi üzerine yaşadığı Vejle’de tutuklanan Asparov, Danimarka’nın kendisine hiç bir suçlama atfetmemesi üzerine İstanbul’u kana bulayan ve dünyayı sarsan bir terör eyleminin firari şüphelisi olarak sessiz sedasız normal yaşamına geri döndü. Türkiye’nin iade talebi ise Danimarka Kraliyet Savcısı tarafından olumsuz yanıtlandı.

İddianameye girdi
Reina saldırısıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede İbrahimjon Asparov’la ilgili suçlama şöyle: “İbrahim Danyelik kod ismini kullanan DEAŞ terör örgütü mensubu firari şüpheli İbrahimjon Asparov’un, şüpheli Khasan Gulomov’un konutundan beraberinde götürdüğü AK-47 Kalaşnikof marka uzun namlulu tüfek ve mermilerin şüpheli Abdulkadir Masharipov’a ulaştırılarak, 1 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen Reina terör eyleminde kullanıldığı değerlendirilmiştir.”

Vatandaşlıktan çıkarılması bir ilk
Öte yandan Danimarka’da doğup büyüyen anne ve babası ile 4 kardeşi ülkede yaşayan bir başka DEAŞ’lı Enes Çiftçi (Adını daha Sonra Hamza Çakan olarak değiştirdi) ise ülke tarihinde ilk defa verilen bir kararla vatandaşlıktan çıkarıldı. Ailesinin kökeninin Konya Cihanbeyli’den geldiği ve Kürt olduğu öğrenilen 25 yaşındaki Çiftçi, 9’uncu sınıfa kadar okuduktan sonra ailesine ait pizzacıda çalışıyordu.

“Savaşmadım fırıncılık yaptım”
Bundan 4 yıl önce 2013’te Suriye’ye giderek DEAŞ’a katıldığı saptanan Çiftçi, bir süre sonra Danimarka’ya geri döndü. 2015’te tekrar Suriye’ye gitmek üzereyken Kopenhag Havalimanı’nda gözaltına alınan Enes Çiftçi, DEAŞ katılmak ve üzerindeki 20 bin Kron (12 bin TL) ile örgüte maddi destek vermekle suçlandı. Çiftçi sorgusunda Suriye’ye DEAŞ’a katılmak için gittiğini ancak eline silah almadığını. Yaklaşık 300-400 dolar maaşla DEAŞ için baba mesleği olan fırıncılık yaptığını iddia etti.

Avukatı Yüksek Mahkemeye gitti
Östre Landsret Bölge Mahkemesi, Çiftçi’nin Türkiye pasaportuna da sahip olduğu ve çifte vatandaş olduğunu öğrenince Danimarka vatandaşlığı ile pasaportunun elinden alınması ve 6 yıl hapis cezası yatmasına hükmetti. Enes Çiftçi’nin avukatı Michael Juul Eriksen ise bütün ailesi Danimarka’da bulunan müvekkilinin Türkiye ile herhangi bir bağlantısının olmadığı gerekçesiyle pasaportunun elinden alınmaması ve sınır dışı edilmemesi için kararı Yüksek Mahkemeye temyiz etti.

Türkiye’ye sınır dışı edilecek
Danimarka Yüksek Mahkemesi ise önceki gün Türk ve Danimarka vatandaşı olan DEAŞ’lı Enes Çiftçi hakkında daha önce Östre Landsret Bölge Mahkemesi’nin verdiği Danimarka vatandaşlığı ile pasaportunun elinden alınması ve 6 yıl hapis cezası kararını onayladı. Hapishanede bir süre önce adını Hamza Çakan olarak değiştiren Enes Çiftçi, ülke tarihinde Danimarka’da doğup büyüyen biri olarak vatandaşlığı elinden alınan ilk kişi olurken, 6 yıllık hapis cezasını çektikten sonra Türkiye’ye sınır dışı edilecek.

NOT: Haberin 17 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/danimarka-nin-iki-yuzlulugu–1119396-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.