ABD’den YPG’li başına 9 bin dolarlık teçhizat!

YPG’ye zırhlı araç, füze, tanksavar veren ABD, şimdi de özel kuvvet olarak seçilen teröristleri gece görüş dürbünü, lazer işaretleyici, optik teçhizat ve piyade tüfeği gibi binlerce dolarlık gelişmiş savaş teçhizatıyla donatmaya başladı.

9 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye zırhlı araç, sofistike silah, mühimmat ve yaşam malzemesi yardımı yapmaya devam eden ABD, seçtiği özel YPG’lileri de tek tek gelişmiş savaş silahlarıyla donatıyor. Pentagon uluslararası hukuka aykırı olarak daha önce YPG’ye silah verdiğini kabul etmese de Rakka operasyonu kapsamında terör örgütünü kendine stratejik ortak edindiğini net bir biçimde gösteriyor.

Deniz Piyadeleri’nin teçhizatları
Askeri uzmanlar Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 40 bin silahlı YPG’linin bulunduğunu ifade ediyor. Bölgede bulunan 900 kadar ABD askeri YPG’lilerden seçilen ve adına YAT denilen bazı savaşçılara komando eğitimi veriyor. Seçilen bu kişilere ise kaleşnikof yerine ABD Ordusu’nun kullandığı gelişmiş silahlar veriliyor. Bu sayede YPG’liler ABD Deniz Piyadeleri’nin kullandığı gece görüş gözlüğü, M4 Carbine piyade tüfeği, savaş kaskları, dijital kamuflaj üniformaları, soğuk hava kıyafetleri, mühimmat, vücut zırhı, gece baskınlarında hedeflemek için kullanılan kızılötesi lazerler ve gelişmiş optik teçhizatlara sahip oldular.

ABD: “Biz vermedik, kendileri buldular”
YPG birliklerine binlerce dolarlık gelişmiş askeri teçhizat verilmesine rağmen Pentagon kaynakları Ankara’yı kızdıracak bu görüntüler için silahların bölgede kendi dışındaki kaynaklardan veya karaborsadan elde edildiğini öne sürüyor. ABD sadece bazı gruplara bölgede ele geçirilen kaleşnikof gibi basit Rus silahların verildiğini kabul ediyor. YPG’nin YAT olarak adlandırdığı özel birliklerde bir kaç yüz kişinin olduğu iddia edilmesine rağmen terör örgütünün elinde bu hassas teçhizatlardan ne kadar olduğu bilinmiyor. Uzmanlar bu teçhizatlarla YPG’nin artık daha öldürücü bir güç haline geldiğini belirtiyor.

CIA sessiz
Uzmanlar ABD’nin en önemli müttefiklerinden Türkiye ile ilişkilerinin kötüye gitme ihtimaline rağmen DEAŞ’ı yok etmeyi amaçlayan kısa vadeli planı için terörist YPG’ye sofistike Amerikan silahlarına erişim sağladığını vurguluyor. Konuyu araştıran Amerikan dergisi Military Times, silahların YPG’lilerin eline nasıl geçtiğini CIA’ye sordu, ancak bir yanıt alamadı.

Yaklaşık 9 bin dolar
Bir YPG’linin donatıldığı teçhizatlar 8 bin 949 dolar tutuyor.
1- Savaş kaskı: 942$
2- Gece görüş dürbünü: 3 bin 400 $
3- Taktik fener: 1.100 $
4- Kızılötesi lazer işaretleyici: 1.100 $
5- Şarjör: 18 $
6- Şahingöz: 1.079 $
7- M4 Carbine Piyade Tüfeği: 700 $
8- Tabanca: 450 $
9- Kamuflaj postal: 105 $
10- Taktik yelek: 55 $

9 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

Not: Haberin 9 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/abd-den-ypg-li-basina-9-bin-dolarlik-techizat–1065092-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.