8 bin doktorun uzmanlık tercihi sil baştan!

2014 İlkbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda mahkeme hatalı bir soruyu iptal etti. ÖSYM sınava giren yaklaşık 8 bin doktorun puanını tekrar hesapladı. Doktorlar şimdi yeniden tercih yapacak.

7 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
7 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Tıp dünyası her yıl hatalı sorularla gündeme gelen TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) bu kez yeniden hesaplama ve sil baştan yapılacak tercihlerle gündeme geldi. 13 Nisan 2014’te yapılan ve yaklaşık 8 bin doktorun girdiği 2014-TUS İlkbahar Dönemi Sınavı bazı adayların Temel Bilimler Testi’nde farmakolojiye ilişkin sorulan 104’üncü soruyu hatalı bularak dava açtı. Ankara 16. İdare Mahkemesi ise bilirkişi raporları ışığında 21 Ağustos 2015’te sınavla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Puanlar ve sıralamalar değişti
Bunun üzerine ÖSYM, Temel Bilimler Testi’nde en az bir cevabı bulunan tüm adayların cevap kağıtlarını tekrar değerlendirdi. Bu değerlendirme nedeniyle hem puanlar hem de sıralamalar değişti. ÖSYM adayların puanlarının yeniden hesaplanmasının ardından dün braşlarını seçecek doktorlara yönelik bir duyuru yaparak tekrar tercih yapmalarını istedi. Doktorlar 9-14 Ekim tarihleri arasında yeni tercihlerini ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden tekrar yapacak. ÖSYM’den yapılan açıklamada yaklaşık 1.5 yıl önce yerleşerek görev yapan doktorlar istedikleri takdirde görevlerine devam edebilecekler. İsteyen doktor ise tercihini güncelleyerek başka bir hastane ya da bölüme geçebilecek. Ayrıca daha önce tercih yapmamış adaylar ile bir yere yerleşemeyen pratisyen hekimlere de tekrar tercih yapma hakkı tanındı.

“ÖSYM’nin tutumu olumlu”
Sonucu değerlendiren TUS Data Hazırlık Merkezi AR-GE Müdürü Yusuf Temrel, “ÖSYM bu kez oldukça olumlu bir tutum sergiliyor. Uzmanlığını seçmek isteyen tüm doktorlara, ‘bir hata oldu, ancak düzeltebiliriz’ mesajı veriyor. Ayrıca aday doktorlara hukuki olarak gerekli tüm şartlar sunuldu. İsteyen doktor yerleştiği yerinde kalırken, isteyen tekrardan tercih yapabilecek” diye konuştu.

DUS soruları mahkeme kararıyla açıldı
Öte yandan daha önce soruların sadece yüzde 10’u yayınlanan 2014 DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) Sonbahar ile ilgili Danıştay 8. Dairesi yapılan itirazları haklı bularak soru ve cevap kağıtlarının erişime açılmasına karar verdi. ÖSYM’den yapılan duyuruda Danıştay kararı gereği adaylar 10 gün boyunca ÖSYM’nin internet sitesinden soruların tamamını inceleyebilecekleri belirtildi.

NOT: Haberin 7 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/8-bin-doktorun-uzmanlik-tercihi-sil-bastan–871148-gundem/) okunabilir.

One thought on “8 bin doktorun uzmanlık tercihi sil baştan!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.