200 yataklı El Bab Hastanesi’nin yarısı bitti

Türkiye’nin Cerablus’tan sonra El Bab’ta inşa ettiği 200 yataklı hastane inşaatının yarısı tamamlandı. Bölgenin en büyüğü olacak El Bab Hastanesi’nin 2018’in Mart’ına kadar tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

21 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin sınır güvenliği sağlamak adına başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki iyileştirme çabaları hızla devam ediyor. Cerablus ve Azez’de hastane kuran Türkiye, El Bab’da kuracağı 200 yataklı hastanenin inşaatına devam ediyor. Bölgenin en büyüğü olacak El Bab Hastanesi inşaatının yüzde 50 si tamamlandı. Hastanenin 2108 Mart ayına kadar hizmete açılması hedefleniyor.

Doktor ve hemşireler Suriye’den
Sağlık Bakanlığı’na bu hastanelerde görev yapmak için geçtiğimiz Ağustos’a kadar Türkiye’ye sığınan 600’ü uzman yaklaşık 1.200 Suriyeli doktor başvurdu. Edinilen bilgiye göre bu doktorların 700’ü bölgede kurulan yerleşik hastaneler, sahra hastaneleri ve sağlık merkezlerinde görevlendirildi. Hastanelerde görev yapan doktor ve hemşirelerin büyük çoğunluğu Suriyeli personelden oluşuyor. Sağlık personelinin maaşlarını da Türkiye ödüyor.

300 yataklı 3 hastane
El Bab Hastanesi tamamlandığında Türkiye bölgede toplam 300 yataklı 3 hastane ile Suriyeli vatandaşlara sağlık hizmeti vermiş olacak. Hastanelerin tam faaliyete geçmesiyle sadece burada tedavi edilemeyen ağır hastalar Sağlık Bakanlığı’nın gözetiminde tedavi için Türkiye’ye gelecek. Böylelikle sınır kentlerindeki mültecilere yönelitk sağlık hizmeti yükü ve sınırlardan geçişin azaltılması hedefleniyor.

152 bin Suriyeliye bakıldı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, geçen hafta Suriye’de kurulan hastanelerde 152 bin 230 Suriyeliye sağlık hizmeti verildiğini açıkladı. Bakan Demircan’ın açıklamasına göre, Cerablus’ta 131 bin hastaya poliklinik hizmeti verildi. Bunlardın 36 bin 300’ü acil servis, 10 bini ise röntgen ve tomografi gibi görüntüleme hizmeti aldı. 1034 kişi ise ameliyat edildi. El Bab’ta ise 2017 Eylül’üne kadar 14 bin 900 hastaya bakıldı. 8 bin 155 hastaya acil sağlık hizmeti, 415’ine cerrahi müdahalede bulunuldu. Daha yeni olan Azez hastanesinde ise 6 bin 330 hastaya poliklinikte bakıldı. Cerrahlar 440 ameliyat yaptı.

İdlib’e yeni sevkiyat
Öte yandan Çatışmasızlık Bölgesi İdlib’te Astana Anlaşması kapsamında faaliyetlerine devam eden TSK’nın bölgeye askeri sevkiyatı devam ediyor. Önceki gece içlerinde zırhlı araçlar, paletli ve tekerlekli personel taşıyıcıları ile iş makinelerinin de bulunduğu TSK’ya ait 50 araçlık askeri konvoy Halep kırsalındaki Şeyhagil köyünden İdlib’e giriş yaptı.

ABD zırhlılarıyla geçit yaptılar
ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye yaptığı zırhlı araç ve silah sevkiyatı da sürüyor. YPG’ye binlerce tır yardın gönderen ABD’nin Erbil’e indirerek Semalka Sınır Kapısı’ndan geçirdiği zırhlı araçlar taşıyan yeni bir konvoy görüntülendi. YPG ise kendi flamalarını çektiği ABD tarafından verilen Humvee zırhlı personel taşıyıcılar ile Haseke ve Kamışlı’da adeta geçit yaptı.

YPG’nin mühimmat deposu uçuruldu
Öte yandan ÖSO bileşenlerinden Ehli Diyar Operasyon Odası’nın, Azez’in güneybatısındaki Minnig Hava Üssü’nde bulunan YPG’nin mühimmat deposunu imha ettiği idida edildi. Saldırıda ölü ve yaralı YPG’liler olduğu bildiriliyor. Fırat Kalkanı bölgesinde ÖSO içinde huzursuzluk çıkaran yaklaşık 80 kişilik bir grubun ise bölgeden ayrılarak Deyr ez Zor yakınlarında YPG’ye katıldığı öğrenildi.

NOT: Haberin 21 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/o-hastanenin-yarisi-bitti-bolgenin-en-buyugu-olacak-1120396-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.