Yüksek tansiyon için tuzdan önce şekeri kesin!

İngiltere ve Yeni Zelanda’da yapılan araştırmaya göre yüksek tansiyonun en önemli nedeninin şeker olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar tansiyonu düşürmek için makul oranlarda çikolata, pancar, Zeytinyağı, sarımsak, Karpuz, Nar ve keten tohumunun da aralarında olduğu 19 gıdayı tüketmeyi öneriyor.

10 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
10 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ülkemiz yetişkin nüfusunun yarısına yakınını ilgilendiren yüksek tansiyon hastalığıyla ilgili yeni bilgiler gün ışığına çıkıyor. İngiltere’de Keele Üniversitesi ile Yeni Zelanda Halk Sağlığı Merkezi ve Otaga Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmanın meta analizine göre 2 ay veya daha uzun süre şeker tüketimi büyük tansiyonu 6.9 mmHg, küçük tansiyonu ise 5.6 mmHg oranında arttırıyor.

Tansiyonsuz hayat için ‘0’ şeker
Saygın tıp dergisi American Journal of Clinical Nutriton’da yayınlanan çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar yüksek tansiyonu önlemek için yapılması gereken ilk beslenme değişikliğinin tuzu azaltmaktan önce şekeri kesmek olduğu saptadı. Çalışmaya göre hipertansiyona yakalanmamak veya tansiyonu düşürmek için yapılması gereken ilk diyet değişikliği şeker ve früktozun tamamen kesilmesi olduğu açıklandı. Uzmanlar bir diğer önlem olarak ise tansiyonu düşürdüğü bilimsel araştırmalarla saptanmış besinlerin makul miktarlarda tüketilmesi olduğunu söyledi.

Tansiyonu düşüren besinler
Çikolata: Bitter olarak bilinen siyah çikolata da bulunan flavanol, epikateşin ve prosiyanitler nitrik asit salgısını artırarak kan damarlarını genişletiyor.
Zeytinyağı: Zeytin ve soğuk sızma zeytinyağı sağlık yaşamın vazgeçilmezleri.
Pancar: Pancarda yüksek miktarda bulunan nitratlar tansiyonu düşürüyor.
Sarımsak: Piyasadaki bir çok tansiyon ilacı kadar etkili. Tüketilen miktar arttıkça etkisi fazlalaşıyor.
Karpuz: Potasyum, likopen ve sitrulin gibi maddeler kalp ve damar sağlığı için çok faydalı.
Nar: Nar ve nar suyu tansiyonu düşürdüğü gibi ve damar sertleşmesini engelliyor.
Kuş kirazı: Kuş kirazında bulunan polifenoller tansiyonu düşürüyor.
Keten tohumu: Omega 3 yağ asitleri, lignan ve liften zengin keten tohumunun kan basıncını düşürücü etkisi bulunuyor.
Diğerleri: Şam fıstığı, Hindistan cevizi, tam tahıllar, susam yağı (tahin), gülhatmi, kivi, böğürtlen, domates, siyah üzüm, tarçın ve kakule uzmanlar tarafından tansiyona karşı olumlu etkisi bulunan besinler arasında gösteriliyor.

10 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
10 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 10 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/seker-hipertansiyon-yapiyor-974918-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.