“YPG’nin elinde 300 Milan füzesi var!”

ÖSO, Cerablus’a yakın YPG’nin terk ettiği köylerde Fransız-Alman ortak yapımı Milan anti-tank füzeleri ele geçirdi. Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “PKK’nın YPG’ye 300 adet Milan füzesi gönderdiği biliniyor. Bu füzeler Güneydoğu’da terörle mücadele eden Türkiye’yi tehdit ediyor” dedi.

31 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
31 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Cerablus’ta ilerleyen ÖSO birlikleri bölgede PKK’nın Suriye kolu YPG’nin terk ettiği köylerde Fransız-Alman yapımı Milan anti tank füzeleri ele geçirdi. Ele geçirilen füzelerin bazılarının kullanılmadığı belirlenirken, bir kısmının ise kullanıldıktan sonra kalan parçaları görüntülendi.

“40 cm. çelik zırhı deliyor”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, VATAN’a YPG’nin elinde PKK’nın verdiği 300 Milan füzesi bulunduğunu söyledi: “Milan’lar bölgede ilk önce peşmergelere verildi. Peşmergeden PKK’nın eline ne kadar geçti bilemiyoruz. Ancak açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre PKK, 300 tane Milan füzesini alarak YPG’ye verdi. PKK’nın kimden aldığını bilmiyoruz. Fransız-Alman ortak yapımı olan bu füzeleri dünyada kullanan bir çok ordu var. Asıl soru bunların hangisinden aldı? Milan 40 cm’lik çelik zırhı delebilen sofistike bir füze. 75 metre ile 2 km arasında etkili menzili var.”

“Füzeler Türkiye’yi tehdit ediyor”
Ağar, bu füzelerin Türkiye’nin Güneydoğu’da yürüttüğü terörle mücadeleyi de tehdit ettiğini belirtiyor: “Bölgede Kobani’nin güneyinde Fransız, onun dışında İngiliz ve ABD askeri üsleri var. YPG bu silahları kendi kafalarına göre kullanmıyor. Birileri bunlara kullanın demiyordur belki ama kullanmayın da demiyor. Bu silahlar bizim Güneydoğu’da yürüttüğümüz terörle mücadelemizi de ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu silahlar yani tanksavar ve uçaksavar füzeleri Türkiye’de etki ve tehdit üretiyor. Türkiye’nin kızgınlığı sadece Suriye’deki alanlarda kullanılan silahlarla ilgili değil.”

“TSK’ya karşı kullanamazsın demiyorlar”
Abdullah Ağar, füzelerin farklı tedarik kanalları olduğunu söylüyor: “Tanksavar füzeleri dışında ellerinde uçaksavar füzeleri de var. Helikopterimizi düşüren Rus yapımı SA-18 nereden geldi bilinmiyor. Ancak Rus yapımı silahların bölgede tedariki çok kolay. Bu tip silahlar meşru güçlere karşı doğrudan, meşru olmayan örgütlere ise farklı tedarik kanallarıyla veriliyor. YPG’nin doğrudan batı dünyasının kontrolünde olduğu belli. Bu yapı, ‘bu silahları Türk Ordusu’na karşı kullanamazsın’ demiyor. Asıl mesele burada.”

NOT: Haberin 31 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde kullanılan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-ypg-nin-elinde-300-milan-fuzesi-var–981754-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.