YENİ HAYAT; Afrin bir ayda ayağa kalktı!

TSK ve ÖSO’nun yaklaşık bir ay önce kontrol altına aldığı Afrin kent merkezinde hayat hızla normale döndü. Bir ayda çok sayıda okul onarıldı. 196 noktada insani yardım yapıldı. Yaklaşık 400 bin Afrinli’ye yardım ulaştırıldı. Kentin çöpleri toplanıyor, suları akıyor, esnaf da işinin başında.

14 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK ve ÖSO birliklerinin 18 Mart’ta kontrol altına aldığı Afrin’de hayatın normale dönmesi için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bölgede AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı ile Türkk sivil toplum kuruluşları yoğun yardım çalışmalarına devam ediyor.

739 EYP imha edildi
İlk etapta şehrin güvenlik sorunu çözmek amacıyla ÖSO üyelerinden oluşan askeri polisler, genel asayiş uygulamalarını güçlendirmek için Afrin ilçe merkezinde göreve başladı. Askeri polisler, ilçenin giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları kurdu. Ayrıca TSK’nın mayın ve EYP arama-tarama ve imha faaliyetleri de sürüyor. Bugüne kadar 102 adet mayın ve 739 adet EYP tespit edilerek imha edildi.

Yerel meclis kuruldu
Son olarak Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için geçici bir meclis oluşturdu. 20 sandalyeli meclisin üyelerinin 11’i Kürt, 8’i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçildi. Meclisin başkanlığına getirilen Kürt temsilci Züheyir Haydar, “Türkiye’ye bu imkanı sağladığı için teşekkür ederiz. Afrin halkına hizmet edeceğiz. Fırat Kalkanı gibi Zeytin Dalı bölgesi de örnek olacak. Tüm Afrinliler gelirse daha demokratik bir seçim yapabiliriz. Kendimizi biz yöneteceğiz. Kandil ya da başka yerden gelenler değil” dedi.

Yardımlar için ‘Zeytin Dalı Kapısı’
Afrin ve Cinderes’e insani yardımların daha kolay ve güvenli olarak ulaşmasını sağlamak amacıyla, Hatay’ın Kumlu ilçesine bağlı Şarkhamamı Mahallesi’nde Zeytin Dalı adı verilen yeni bir gümrük kapısı açılıyor. Afrin’e bağlı El Hammam köyünden giriş yapılacak sınır kapısı Cinderes’e 8 km, Afrin’e ise 40 km mesafede bulunuyor.

Sıcak ekmek ve yemek
Teröristlerden temizlenen Afrin merkezde sokaklar yeniden hareketlenirken ilçe merkezinde açılan iş yeri sayısı da arttı. Terör örgütü kontrolündeyken toplanmayan ve caddelerde biriken çöpler toplanıyor, sokaklar temizleniyor. Terör örgütü YPG/PKK’nın Afrin’den zorla çıkardığı Beyaz Baretliler (Sivil Savunma) ilçeye dönerek çöp ve moloz toplama faaliyetlerine yardım ediyor. İlçenin bir çok noktasında Kızılay, AFAD, TSK ve BTK’lar tarafından kurulan mobil ekmek fırınları, mutfaklar ve aşevleri ile ekmek, sıcak yemek ve gıda yardımı dağıtılıyor. Ayrıca her gün Türkiye’den toplanan yardımlar Afrinlilere ulaştırılıyor.

400 bin Afrinli’ye ulaşıldı
AFAD, Türk Kızılayı ve Türk STK’ları tarafından 11 Nisan’a kadar 196 noktaya insani yardım yapıldı. Yardımlar bu kadarla da kalmadı. Şu ana kadar yaklaşık 400 bin Afrinli’ye yardım ulaştırıldı. İlçede 33 bin gıda kolisi, 230 ton un, 27 bin şişe su, 750 bin ekmek, 234 bin porsiyon sıcak yemek, 32 bin temel ihtiyaç malzemesi ve yaklaşık 13 bin gıda dışı malzeme dağıtıldı.

Su şebekesi onarılıyor
Teröristlerin kaçmadan önce zarar verdikleri Afrin ve Azez’e su sağlayan Meyanki Barajı’nın yeniden faal hale gelmesi için DSİ Adana Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler bölgede tirat çalışmalarına başladı. Kent merkezindeki iki mahalleye yeniden su verildi. Diğer bölgelere temiz su ulaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

1 hastane, 58 sağlık personeli
Afrin’deki çatışmalardan zarar gören bir çok mağdur TSK tarafından getirildiği Hatay ve Gaziantep’teki hastanelerde tedavi ediliyor. TSK ve Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan klinikler ve sağlık merkezleri hastalara hizmet veriyor. Türkiye’nin bir çok noktasından gönüllü olan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personeli Afrin’de çalışıyor. Sağlık Bakanlığı, 1 hastane, 1 mobil sağlık aracı ve 1 mobil sağlık tırıyla 9 Nisan’dan itibaren sağlık hizmeti vermeye başladı. Afrin’de 8’i hekim olmak üzere toplam 25 sağlık personeli görev yapıyor. 24 saat esasına göre hizmet verecek sağlık personelinin 3 günde bir nöbet gelecek şekilde çalışacak. Bir aylık süreç için toplam 58 personel görevlendirildi.

Okullar yenileniyor
İlçede eğitim seferberliği de yaşanıyor. Bu amaçla 50 kişilik ekiple Afrin’e giden Keçiören Belediyesi ilk haftada 6 okulu onardı. Bahçeleri onarılan, sıva ve boyaları yenilenen okullara masa, sıra, tahta ve çocuk oyun alanı gibi malzemeler götürüldü. Ayrıca öğrencilerin eğitim materyali,kırtasiye, kıyafet ve ayakkabı ihtiyaçları da gideriliyor. Terörden temizlenen diğer yerleşim yerlerinde de tüm okulları yenilemeyi planlayan Keçiören Belediyesi, okulların tadilat, tamirat, tefrişat ve elektrik işini yapıp eğitime hazır hale getiriyor.

14 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 14 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/afrin-bir-ayda-ayaga-kalkti–1158287-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.