Vatan hainliğiyle suçlandı, vatan için canını hiçe saydı!

İzmir Askeri Casusluk davasında kumpas kurbanı olarak vatan hainliğiyle suçlanan Yarbay Merdin Kışkan iki yıl hapis yattı. Kumpas anlaşılınca tahliye olup çıktı. Özel Kuvvetler’de Tabur komutanı olan Yarbay Kışkan gönüllü olarak El Bab’a gitti. Yarbay Kışkan önceki gün DEAŞ’ın elinden Akil Dağı’nı alırken ağır yaralandı. Hem FETÖ’nün Hem de DEAŞ’ın hedefi olan Yarbay Kışkan hastanede ziyarete gelen arkadaşlarına, “Bir an önce ayağa kalkıp hemen cephedeki arkadaşlarımın yanına dönmek istiyorum” dedi.

24 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye El Bab’ta verdiği 16 şehidine ağlarken yaralılar arasında bulunan 43 yaşındaki Yarbay Merdin Kışkan’ın kendisine kurulan kumpasta iki yıl önce vatan hainliğiyle suçlanıp iki yıl hapis yattığı ortaya çıktı.

Vatan haini dediler
Yüzbaşı Merdin Kışkan Özel Kuvvetler’in parlak subaylarından biriydi. Bugün kumpas olduğu ortaya çıkan İzmir Askeri Casusluk Davası kapsamında suçlandı. 2011’de başlayan davanın iddianamesinde bu şerefli Türk subayı ‘devlete ait gizli bilgileri temin etmek’, ‘PKK’ya önemli bilgiler vermek’ ve ‘örgütün 2 numaralı ismi İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ’a bağlı çalışmakla’ suçlandı. Kışkan çıktığı her duruşmada suçsuz olduğunu, Albay Başbuğ’u ömrü boyunca tanımadığını hatta bir kez bile görüşmediğini haykırdı.

“Arkadaşlarım kollarımda şehit oldu”
Ülkesine ihanet etmediğinden emin olduğu için kendi evi diye yanlış yeri basan polisleri arama yapmaları için aldı kendi evine kadar götürdü. İddianamede kendisiyle ilgili olarak, ‘PKK’ya önemli bilgiler verdi’ yönünde fişleme bilgilerinin yer aldığını görünce mahkemede, “Bu süreçte beni en çok yaralayan budur. Ben 2007 yılında Şırnak’ta görev yaptığım sırada kollarıma şehit aldım. Arkadaşım benim kollarımda şehit oldu. Benim kollarımda, şehit kanı var. O kollar nasıl olur da gider PKK’ya bilgi verir? Bu beni çok yaralamıştır. Bu süreçte en fazla üzüldüğüm nokta budur” diye sesiz çığlık attı.

Süryani olabilir diye fişlediler
Ahıska Türkü olan ailesi ona ‘mert tavırlı’ anlamına gelen Merdin adını vermişti. Ancak isminden dolayı kumpasçılar onu ‘Süryani olma ihtimali yüksektir. Alevi de olabilir’ diye fişlemişti. Duruşmada bu ayrımcılığa karşı ‘Daha ne olduğuma bile karar verememişler’ diyerek ironik bir cevap verdi. İki çocuk babasıydı. Sabırlı ve zorluklara göğüs geren bankacı eşi Yeşim’le Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın pilotumuzdan esinlenerek adını Sabiha Gökçen koyduğu bir kızı, bir de oğlu vardı. Duruşmada, “Dışarıda serbestçe gezen ve suç işlemeye devam eden ‘paralel örgütün’ masum insanlara kurdukları kumpaslar ortada duruyor. Çocuklarıma uzak bir göreve gittiğini söylemek zorunda kaldım. İlkokul 4. sınıfa giden kızım “Baba, herkes artık evlerine döndü, ama sen dönmedin, sen ne zaman evimize döneceksin, sen de dönsene artık’ diyor. Ben buna cevap veremiyorum, buna sizlerin cevap vermesini istiyorum” diyerek yürekleri dağlamıştı.

Gönüllü olarak gitti
Mamak Askeri Cezaevi’nde iki yıl hapis yattıktan sonra 11 Nisan 2014’te 5 arkadaşıyla birlikte tahliye oldu. Kumpas ortaya çıkınca da beraat etti. Yüzbaşı girdiği cezaevinde Binbaşı olmuştu. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Özel Kuvvetler’deki görevine geri döndü. Terfi alarak Yarbay rütbesiyle Özel Kuvvetler Tabur Komutanlığı’na getirildi. Türkiye sınırlarını DEAŞ’lı teröristlerden korumak için Fırat Kalkanı Harekatı’na hazırlanınca gönüllü olarak Suriye’ye gidip vatanı korumak istediğini söyledi.

Cephede yaralandı
İşte önceki gün emrindeki askerlerle El Bab’ın en kritik noktalarından biri olan Akil Dağı’nı ele geçirmek için düzenlenen operasyonun başındaydı. Yan yana vatanı savunduğu 16 askerini şehit verdi. Akil Dağı’nı aldı. Ama kendisi de askerleriyle birlikte en öndekiler arasında olduğu için yaralandı. Edinilen bilgiye göre Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yarbay Merdin Kışkan’ın hayati tehlikesi bulunmuyor. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar dün hastanede Yarbay Kışkan ile diğer yaralı askerlerimizi ziyaret etti.

“Hem FETÖ’nün hem DEAŞ’ın hedefi oldu”
Merdin Kışkan’ın hikayesini ‘Casusluk Kumpası Kim Bunlar’ adlı kitabında anlatan emekli Albay Mustafa Önsel, ‘Hem Alevi hem Sünni; hem Süryani hem Türk’ diye anlatmıştı. Kışkan ile Mamak Askeri Cezaevi’nde 1 yıl birlikte yatan Önsel, “Acil şifalar diliyorum mert asker. Dün FETÖ’cüler pusu kurdu cezaevine düştün. Bugün IŞİD pusu kurdu hastaneye düştün. Türk milleti sana minnettardır” dedi.

“Hemen cepheye dönmek istiyorum”
Yarbay Merdin Şimşek’i Kilis Devlet Hastanesi’nde aralarında cezaevinde birlikte yattığı emekli albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu arkadaşları ziyaret etti. Kışkan’ın anlatımına göre; Akil Dağı’nda bir birliğimiz kritik bir bölgeyi ele geçirdi. Ancak DEAŞ unsurları bu birliğimize çok büyük bir saldırı başlatınca, Yarbay Kışkan hemen birliğini alarak desteğe gitti. Gece atışma devam ederken DEAŞ’lılar bombalı araç patlatınca bazı askerlerimiz yaralanırken bir kısmı şehit düştü. Burada yaralanan Kışkan askerlerimiz tarafından Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı. VATAN’a konuşan Mustafa Önsel, “Yarbay Merdin Kışkan’ı hem genel hem de moral durumu olarak çok iyi gördüm. Bize, ‘bir an önce ayağa kalkarak cephedeki arkadaşlarımın yanına dönmek istiyorum’ dedi.”

24 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 24 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/vatan-hainligiyle-suclandi-vatan-icin-canini-hice-saydi–1020951-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.