Twitter’da vali-öğrenci kar tatili savaşları

Kocaeli Valiliği’nin resmi twitter hesabını ele geçiren hackerlar öğrencilere bir günlük kar tatili verdi. Vali Güzelbeyoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulların açık olduğunu duyurdu. Ancak Pazartesi gününü tatil sanan bazı öğrenciler okula gelmedi. Öğrencilerin tatil istediği İstanbul Valisi Vasip Şahin de dünyada üçüncü trend topic oldu.

5 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa
5 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kocaeli Valiliği’nin web sayfası ve twitter adresi hacklendi. Kocaeli Valiliği’nin twitter hesabından, “Buzlanmalar ve oluşturabileceği tehlikeler nedeniyle 04.01.2016 Pazartesi günü Kocaeli ili genelinde eğitim ve öğretime ara verilmiştir” tweet’i atıldı. Bu mesajı kısa sürede 1700 kişi retweetledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sayfasından eğitime devam edileceğini bildirdi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da twitter hesabından, “Meteorolojik tahminlere göre ilimizde yarın kar yağışı beklenmediği için Pazartesi günü tüm okullarımızda eğitim-öğretime devam edilecektir” ve “Valiliğimiz web sitesi ve twitter hesaplarına yapılan siber saldırılarla sahte tatil bildirimleri yapılmıştır. Dikkate almayınız” tweet’leri attı. Ancak dün bazı öğrencilerin tatil sanarak okula gelmediği öğrenildi.

“En güzel Vali, bizim Vali”
Kocaeli Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, “Kocaeli Valiliği twitter hesabı kullanılarak, sahte tweetle okulların tatil olduğu bildirilmiştir. 04.01.2016 Pazartesi günü eğitim ve öğretime devam edilecektir. Valilik olarak herhangi bir tatil kararı alınmamıştır” açıklamasında bulunuldu. Kocaeli Valiliği’nin twitter hesabından atılan tatiel mesajına öğrençciler sevinçle, “Ya ben sizi yerim ya. Böyle güzel valilik mi olur”, “En güzel vali bizim vali” gibi mesajlar attı.

“Kırdın bizi değdi mi?”
Ancak Vali Güzeloğlu’nun okulların tatil olmadığı yönünde attığı tweet’ten sonra bir çok öğrenci ‘ağlıyorum’, ‘ruhsal çöküntü yaşadım’, ‘belki yanlış hava durumuna bakmışsındır Vali Amca’, ‘Kırdın bizi değdi mi’, ‘üzmeyin bizi, tatili bize çok görmeyin lütfen’, ‘Kocaeli için yanlış anons vakti’ şeklinde mesajlar attı. Kocaeli Valiliği Bilgi İşlem Müdürlüğü yetkililerinin çalınan hesabı geri almaya çalışırken, Valiliğe ait resmi Twitter hesabını kimin ele geçirdiği henüz öğrenilemedi.

“Vasip Pazartesi tatil desene”
Pazartesi okulların tatil olmasını isteyen ve Pazar günü kar yağışını gören bir çok İstanbullu öğrenci de ‘vasippazartesitatildesene’ başlığını Twitter’da TT yaptı. Öğrenciler kar yağmasa bile yerlerin buz olduğunu söyleyerek tatil istedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, kar yağışı beklenmediği için okulların eğitim-öğretime devam edeceğini belirtti. Vali Şahin, resmi twitter hesabından, “Meteorolojik tahminlere göre İlimizde yarın itibariyle kar yağışı beklenmediği için tüm okullarımızda eğitim-öğretime devam edilecektir” dedi.

5 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
5 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 5 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/twitter-da-vali-ogrenci-kar-tatili-savaslari-901435-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.