Türk savunma sanayisinden ‘SAHA’da gövde gösterisi

Türk savunma sanayisinin önemli firmalarının katıldığı SAHA EXPO 2018’de yerli teknolojiler gövde gösterisi yaptı. Fuarda Bayraktar TB2’den Kanatlı güdüm kitine kadar kullanıma başlanan ürünler ile döner namlulu bomba atar gibi ilk kez sergilenen birçok yerli teknolojik ürün tanıtıldı.

16 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk savunma sanayisinin önemli firmalarının katıldığı bu yıl ilk kez düzenlenen SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı hedefine ulaştı. Yerli ve milli teknolojilerin tanıtıldığı ve savunma sayesine katkı vermek isteyen firmaların buluştuğu ve dün sona eren fuarda Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir çok yeni teknolojik ürün dünyaya tanıtıldı. Fuara Baykar, Aselsan, TAİ, BMC, Havelsan, Roketsan, Kale Savunma Grubu, STM ve Meteksan gibi önemli savunma sanayisinde öne çıkan firmalar katıldı.

Milli SİHA’ya yoğun ilgi
Fuarda son dönemde terörle mücadele konseptine yeni bir bakış açısı getiren Baykar tarafından geliştirilerek Zeytin Dalı ve Afrin harekatları ile terörle mücadele de aktif olarak kullanılan Bayraktar TB-2 SİHA en çok dikkat çeken yerli ürünler arasında yer aldı. 65 bin uçuş saatini tamamlayan Bayraktar TB-2 İHA’lar dışında uydu kontrollü ANKA-S SİHA, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen genel maksat bombalarına hassas vuruş yeteneği kazandıran ‘Kanatlı Güdüm Kiti’ gibi yerli teknolojik ürünler ilgiyle takip edildi.

Yerli motor görücüye çıktı
Fuarda BMC tarafından üretilen 600 beygirlik dizel motor da ilk kez sergilendi. BMC yetkilerinin VATAN’a verdiği bilgiye göre, 6 silindire sahip, 12.8 litre hacmindeki motor kamyonlar için üretildi. Motorun mühendisliği bu amaçla kurulan BMC Power şirketindeki Türk mühendisler tarafından tamamlandı. 2017 Şubat’ta start alan proje kapsamında 1.5 yıl gibi bir sürede 2018 Haziran ayında tamamlandı. BMC Power yetkilileri Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi için çalışmaya devam ediyor. Altay tankı için 12 silindirli, 1500 beygirlik, dizel motor ile ‘Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç için üretilecek 8 silindirli motorun konsept dizayn çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtiyor.

Yanmayan ve su geçirmeyen Aerojel
Öte yandan fuarda görücüye yanmayan ve çok yüksek su iticiliğine sahip olan cam kökenli nano teknolojik ürün Aerojel de dikkat çekti. Aerojel’i üreten Yalteksan dünyada ABD ve Güney Kore’nin dışında bu ürünü üreten dört firmadan biri olarak üretime başlıyor. Çerkezköy’e kurulan fabrikada Ekim ayından itibaren ana üretim hattı devreye girecek. Yüzde 98 oranında yerli olarak geliştirilen aerojel maddesi sayesinde ısı, sı ve yalıtım alanında bir çok zorluk aşılacak. Firma tarafından tanecikli granül ve cam yünü keçesi formunda üretilen Aerojel, uçakların gövde ve kabin, zırhlı askeri araç, sivil ve askeri çadırlar, otomobil, rafineri boruları ve roketler başta olmak üzere sıcaklığa hassas bölgelerin yalıtımında kullanılabiliyor. Aerojel askeri kıyafetlerin su ve ısı performansının artırılması ve deniz araçlarının hızlandırılması ve suya karşı koruma amacıyla da kullanılıyor. Yalteksan yetkilileri ahşabı yanmaz solüsyonla kaplayıp içini Aerojel maddesi koyarak yanmayan ve suya dayanıklı mühimmat sandığı üretimine de başlayacaklarını belirtiyor.

Döner namlulu bomba atar TSK envanterine giriyor
Ata Silah tarafından üretilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76’ya entegre edilen yerli bomba atarın TSK envanterine gireceği öğrenildi. 63 yıldır ateşli silahlar alanında çalışan firma, SSB ile imzaladığı sözleşmeye göre 7 bin bomba atarı 6 ay içinde üreterek TSK’ya teslim edecek. Sağ ve sola açılarak pratik bomba yüklemeye izin veren döner namlulu 40 mm çapındaki tüfek altı BA 40 bomba atar Türkiye’de ilk kez, dünyada ise Belçikalı bir firmanın ardından ikinci olarak üretildi. Öte yandan Usel Makina tarafından üretilerek fuarda sergilenen ‘5 Eksen Su Jeti kesim Makinası’nın ise Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından satın alınarak uçak parçaları üretiminde kullanılacağı öğrenildi.

“Başarı derinleşerek artacak”
Fuara katılan firmaların stantlarını gezerek incelemelerde bulunan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Yerli ve milli savunma ile havacılık sanayisini itici gücü olmak için yola çıktık. Savunma sanayisinde ana platformda elde edilen başarılar, şimdi alt ana sistem ve teknoloji ekosistemi katmanlarında derinleşerek artacak. Türkiye’yi kendi savunma ve havacılık sanayisi araçları ile bölgesel ve küresel ölçekte kilit ülke yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

16 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 16 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/saha-da-govde-gosterisi-1200291-gece-gunduz-istanbul/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.