Türk jetleri ‘Yeni Kandil’i vurdu!

Önceki gece Malatya ve Diyarbakır’dan havalanan 26 Türk savaş uçağı, PKK’nın ikinci bir Kandil’e çevirmeye çalıştığı Sincar Dağı ile örgütün Suriye’deki kolu YPG’nin kampları bulunan Al Malikiya’ya bomba yağdırdı. Toplam 39 hedefin vurulduğu hava harekatında örgüte ait komuta merkezi, kamplar, barınma alanları, silah mevzileri yerle bir edildi, çok sayıda terörist öldürüldü.

26 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

PKK’nın ikinci bir yeni Kandil’e çevirmeye çalıştığı Sincar Dağı ile Suriye’nin Derik bölgesinde örgüte bağlı YPG’nin kamplarını Türk savaş uçakları bombaladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada önceki gece 02.00’de havalanan 26 savaş uçağının, belirlenen 39 hedefi tam isabetle vurduğu duyuruldu. Bu harekatla ilk kez sınır ötesi bir hava harekatında iki farklı ülkedeki hedefler aynı anda imha edilmiş oldu.

‘Terör yuvasına döndü’
TSK’dan yapılan açıklamada, iki bölgenin de terör yuvasına dönüştüğü vurgulandı. PKK ile örgütün Suriye’deki kolu YPG’nin özellikle son dönemde Türkiye’ye terörist, silah, mühimmat ve patlayıcı madde aktarılması maksadıyla yoğun şekilde kullanıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu bölgelerden ülkemize sızdırılan teröristler ve aktarılan silah ve malzemeler, hudut karakollarımıza yönelik taciz ve saldırılarda ve son olarak da Diyarbakır’da tünel kazılarak toplu yıkım ve ölümleri amaçlayan bir terör eyleminde kullanılmıştır” denildi.

Karargahtan yönetildi
Gece 02.00’de başlayan ve yaklaşık bir saat süren hava harekatı Ankara’daki Genelkurmay Karargahı’ndan yönetildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar’ın da aralarında bulunduğu komuta kademesi gelişmeleri karargahta bizzat takip etti.

20 YPG’li öldürüldü
Edinilen bilgiye göre gece 02.00’de havalanan Türk jetleri ilk hedefi 02.12’de vurdu. Ardından Sincar Dağı’nda 20, Al Malikiya’da ise 19 olmak üzere toplamda 39 hedef imha edildi. Jetler ilk olarak Suriye’nin Derik bölgesindeki Al Malikiya’da bulunan YPG komuta merkezini, haberleşmede kullanılan radyo ve telsiz istasyonu ile kampları vurdu. Sincar Dağı’nda ise aralarında örgütün ‘önderlik bahçesi’ dediği alan ile bir çok kamp, karakol, barınak ve mühimmat deposu imha edildi. Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ilk belirlemelere göre 18 YPG’linin öldüğünü bildirdi. Daha sonra açıklama yapan YPG Sözcüsü Redur Halil ise 20 ölü, 3’ü ağır 18 yaralının olduğunu açıkladı. IKYB’ye yakın yayın organı Rudaw ise Sincar Dağı’nda 5 peşmergenin öldüğünü, 7 peşmergenin yaralandığını duyurdu.

Bombardıman Korsan ve Pars’tan
Bombardımana hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Korsan” çağrı kodlu Malatya’da konuşlu 171. Filo ile “Pars” çağrı kodlu Diyarbakır’da konuşlu 181. Filo komutanlıklarına bağlı savaş uçakları katıldı. Tanker uçakları da harekat sırasında görev yaptı. Önemli muharip filolardan olan 171. Filo Komutanlığı, ağır bombardıman ve havadan yere taarruz görevlerini yerine getiriyor. Gece alçak irtifa uçuş kabiliyetine sahip “Pars” filosundaki uçaklarda da “LANTIRN” adı verilen, gece veya bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunan, atılan özel bomba ve füzelerin hedefi isabetle vurmasını sağlayan sistem bulunuyor.

Terör uzmanı Abdullah Ağar: “Fırat Kalkanı kadar önemli”
Terör uzmanı Abdullah Ağar, hava harekatını VATAN’a değerlendirdi: “Türk savaş uçakları Sincar ve Malikiye’de yaklaşık 40 hedef vuruldu. Türkiye aynı anda iki farklı ülkedeki PKK kamplarına operasyon düzenledi. PKK’ya ait eğitim kampları, mühimmat depoları, irtibat merkezleri, mevzileri hedef alındı. Bu operasyon en az Fırat Kalkanı kadar önemli. Çünkü PKK’nın Suriye merkezli batının destek verdiği yeni yapılanmasına ilk defa bu kadar kapsamlı bir operasyon düzenleniyor. Türkiye, ‘Kendi ve bölge güvenliği açısından ne gerekirse yaparım’ dedi. Bu noktada PKK içinde psikolojik kırılma yaşanabilir. çünkü Türk savaş jetlerinin sürekli hedefleri olabileceğini düşünür. Kuzey Irak’ta da bu yaşanıyor ancak fiziki ve arazi şartları Kuzey Irak’taki kamplara avantaj sağlıyor. Ancak Suriye için böyle bir arazi avantajı yok.”

ABD’li komutan oraya koştu
O anten böyle vuruldu
TSK, harekatların görüntülerini yayınladı. Görüntülerde terörist barınma ve eğitim alanıyla cephanelikler bombalıyor, Karaçok Dağı’ndaki ‘Rojowa’nın sesi’ adlı örgüt propagandası yapan radyonun anteni yıkılıyor. İşte o yıkılan antenin önünde ABD’li komutanın görüntüleri ortaya çıktı. Harekatın hemen ardından bölgeye koşan Koalisyon Güçleri’ne mensup bir ABD’li komutan YPG’lilerle birlikte bombalanan yerleri inceledi. Vurulan radyo/telsiz istasyonunu gezen ABD’li komutanı karşılayan grup üzerinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı bulunan flamaları salladı.

Salih Müslim: ‘Beklemiyorduk’
Sputnik’in haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği hava harekatına ilişkin PYD Eş Başkanı Salih Müslim “26 uçakla saldırı yapacaklarını beklemiyorduk” dedi. ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin haberi olmaksızın TSK uçaklarının bölgede harekat düzenleyemeyeceğini savunan Müslim “Koalisyon bir açıklama yapmalı. Saldırı ile ilgili bilgileri var mıydı yok muydu? Bunu nasıl görüyorlar? Açıklama yapmalılar” dedi.

Ezidi mevzileri vuruldu
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, saldırıların PKK’yla ittifak yapan Ezidilerin kurduğu ‘Ezidi Koruma Gücü’nü de hedef aldığını öne sürdü. Koruma gücünün sözcüsü Zerdeşt Şingali de, 3 saat süren hava saldırısı sırasında grubun konuşlandığı 5 mevzinin vurulduğunu kaydetti.

Peşmerge’den PKK’ya suçlama: “PKK derhal çekilmeli”
Peşmerge Bakanlığı Sincar’daki bombardımanına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada sorunun PKK’nın bölgede bulunmasından kaynaklandığını belirtildi: “Peşmergenin Türkiye uçakları tarafından bombalanması kabul edilemez. Bu sorunların tamamen, PKK’nin bölgede bulunmasından kaynaklandığını belirtmek gerekir. Onların orada bulunması, bölge halkı ve Kürdistan Bölgesi için baş ağrıtmaktadır. Herkes tarafından defalarca Şengal Dağı’nı boşaltılmaları talep edildiği halde PKK kimseyi dinlememiştir. Buradan bir kez daha PKK güçlerinin sorunların daha da derinleşip istikrarsızlığa sebebiyet vermemelerini, bölge halkının dönmesine izin vermelerini, Şengal Dağı ve bölgeden çekilmelerini talep ediyoruz.”

9 PKK kampı var
Hava harekatının sinyalleri bir süredir geliyordu. Ankara uzun süredir PKK’nın Sincar’a yerleşmesine tepki gösteriyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere en üst perdeden yerleşilmesine izin verilmeyeceğini söylüyordu. Edinilen bilgiye göre bölgeye 2.500’den fazla teröristle yerleşen PKK’nın Sincar Dağı çevresinde 9 terör kampı, karakolları ve kontrol noktaları bulunuyor. Türk Ordusu’nun bölgeye kara harekatı düzenleme ihtimali de bir süredir tartışılıyor.

PKK, Sincar’a nasıl yerleşti?
Nüfusunun çoğunluğunu Ezidilerin oluşturduğu Sincar, Ağustos 2014’te DEAŞ’ın eline geçti. 15 ay sonra Peşmerge güçleri ile PKK, bu bölgeye düzenledikleri ortak saldırılarla DEAŞ’ı püskürttü. PKK, Sincar Dağı’nın 1463 metre yükseklikteki zirvesinde yer alan Saddam döneminden kalma askeri karakol da dâhil bir çok noktayı denetim altına aldı ve kontrol noktaları kurdu. Örgütün bölgeden çekilmek yerine kontrolü sağlaması Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Ezidiler’in büyük kısmında tepkiye yol açtı.

26 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 26 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-ikinci-kandil-boyle-vuruldu-1061253-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.