Türk jetleri Rus ‘Kartal’ını düşürdü

Türk uçakları üç kez uyarılmasına rağmen sınırı geçen, milliyeti belirsiz bir insansız hava aracı düşürdü. Suriye sınırında düşürülen İHA’nın Rus Ordusu’nun kullandığı Saint Petersburg’ta üretilen Orlan-10 olduğu ortaya çıktı.

17 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
17 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk savaş uçakları Türkiye hava sahasına giren bir hava aracını düşürdü. Alınan bilgilere göre sınırı geçen hava aracı 3 kez ikaz edildi. Hava aracının uyarılara rağmen Türk hava sahasını terk etmemesi üzerine sınırda devriye gezen F-16’lar tarafından vuruldu. Kilis’in Deliosman köyüne düşen uçağın mini İHA olduğu ortaya çıktı. Düşürülen İHA alınan güvenlik önlemleri eşliğinde askeri helikoptere konularak incelenmek üzere Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na götürüldü.

“Üç kez ikaz ettik”
Genelkurmay Başkanlığı ise olayı şöyle duyurdu: “Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür.”

Karşı taraf YPG’nin elinde
Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre mini İHA F-16’lardan atılan füzelerle düşürüldü. Ancak atılan füze İHA’yı tam vurmadı. Çok yakınında patlayarak İHA’yı şarapnel etkisiyle düşürdü. Mini İHA bu yüzde paraşüt açarak süzüle süzüle tek parça halinde yere indi. Uzmanlar uçağın merkez üs ile arasındaki iletişimin kopmuş olabileceğini ve bu yüzden Türkiye hava sahasına girmiş olabileceğini belirtiyor. Mini İHA’nın düştüğü bölgenin karşısında ise PKK’nın Suriye kolu YPG’nin hakimiyeti bulunuyor.

Rus yapımı Orlan-10
Kısa bir süre sonra mini İHA’nın Rus yapımı Orlan-10 (Kartal-10) olduğu ortaya çıktı. Orlan-10 Rusların, İsrail’le birlikte geliştirdiği İHA’lardan biri olarak biliniyor. Orlan-10’u Saint Petersburg merkezli, 200 çalışanı bulunan Special Tegnological Center Ltd. adlı firma üretiyor. Uçağın menzili 140 kilometreye kadar çıkıyor. Ancak etkili uçuş menzili 50 ila 60 kilometre arasında değişiyor. Maksimum kalkış ağırlığı 15 kilogram olan mini İHA, katapulttan fırlatılıyor ve paraşütle iniyor. Uçağın kamera dahil faydalı yük sınırı 6 kg. Fırlatıldıktan sonra benzinli A-95 motoru ile havada 16 saat kalabiliyor. Saatteki hızı ise 90 ila 150 kilometre arasında değişiyor. Orlan-10 en fazla 5 bin metre irtifaya çıkıyor. Baykar Makine’nin ürettiği aynı sınıf Bayraktar mini İHA’dan ise TSK envanterinde 164, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ise 20 adet bulunuyor.

Ukrayna ve Lazkiye’de de düşürüldü
Geçtiğimiz yıl aynı İHA’dan hem Ukrayna’da hem de Lazkiye’de düşürülmüştü. Ruslar, Orlan-10’u 3 boyutlu harita cihazından, gece görüş kamerasına kadar her türlü görüntüleme cihazı takarak kullanıyor. Rus haber kaynakları Rus Ordusu’nun 2013’te 100 adet Orlan-10 aldığını belirtiyor. Aynı kaynaklar Rus Ordusu’nun 2014’te de alım yaptığını ve 2015’te aynı İHA’nın geliştirilmiş modelini tedarik edeceğini ifade ediyor.

Rusya: “Tüm uçaklar üsse döndü”
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ise yaptığı açıklamada mini İHA’nın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Sınırın 3 kilometre içinde vuruldu. İHA’nın kime ait olduğunu tespit etmedik ama sınırın içinde düştüğü için üzerinde çalışılıyor. Kimliği belli olunca açıklayacağız” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ise Rus basınına yaptığı açıklamada tüm uçakların Lazkiye’de bulunan üsse döndüğünü söyledi: “Suriye’deki tüm uçaklarımız görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü’ne döndü. Rus insansız hava araçları, Suriye semalarındaki gözlem uçuşlarını planlandığı gibi yürütüyor.” Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili düşürülen İHA’nın Rusya’ya ait olabileceğini belirtti.

17 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
17 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 17 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-savas-ucaklari-rus-kartal-ini-dusurdu-874757-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.