Türk Iron Man denizle buluştu!

TSK’nın ev sahipliğinde Marmaris’te gerçekleştirilen NATO’nun denizaltıdan personel kurtarma tatbikatı ‘Dynamic Monarch-17’de Türk askerleri göz doldurdu. Atmosferik Dalış Sistemi’nin Türk pilotu 1. sınıf dalgıç Elektronik Astsubay Başçavuş Doğa Kara, 93 metre derinlikteki İspanyol denizaltısının mürettebatını başarıyla kurtardı. NATO, tatbikatta görev yapan Türk asker için resmi Twitter hesabında ‘Iron Man’ benzetmesiyle meşhur süper kahraman karakterine atıf yaptı.

22 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin ev sahipliğinde 8-22 Eylül tarihlerinde Marmaris’te gerçekleştirilen NATO’nun uluslararası tatbikatlarından ‘Dynamic Monarch-17’ tatbikatı bugün sona eriyor. ABD, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç ve Polonya Deniz Kuvvetleri ile Türk Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın katılımıyla yapılan denizaltıdan personel kurtarma tatbikatında Türk askerleri başarılarıyla dikkat çekti.

NATO güçleri
Ortak tatbikata TSK bünyesindeki Deniz Kuvvetleri’nden 1 fırkateyn, 1 kurtarma gemisi, 1 kurtarma destek gemisi, 2 denizaltı, 2 mayın avlama gemisi, 2 karakol gemisi, 1 paraşütle arama kurtarma timi (PAK), 1 denizaltı tahliye ve kurtarma yardım timi, 1 deniz karakol uçağı, 1 helikopter, Kara Kuvvetleri’nden 1 ambulans helikopter, Hava Kuvvetleri’nden 1 C-130 kargo uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan ise 2 sahil güvenlik botu katıldı. Tatbikatta İspanya’dan 1 denizaltı, Fransa, İngiltere ve Norveç’in ortak kullandığı 1 kurtarma gemisi, NATO denizaltıdan personel kurtarma sistemi ve 1 tıbbi destek timi, İtalya’dan 1 kurtarma gemisi ve 1 kurtarma aracı, ABD’den 1 kurtarma çanı, Kanada’dan 1 dalış timi ve 1 tıbbi destek timi ile Polonya’dan 1 dalış timi de görev yaptı.

Çok uluslu kurtarma harekâtı
Tatbikatta yüzeye çıkamayan denizaltı personeli, NATO üyesi ülkelerin kurtarma unsurları tarafından entegre bir şekilde çok uluslu bir kurtarma harekâtı ile kurtarıldı. Kurtarma unsurlarının bulundukları ülkelerden hava ve deniz yoluyla kaza bölgesine en hızlı şekilde ulaşımı test edildi. NATO üyesi olmayan ülkelerle ortak kurtarma harekâtları için yöntemler denendi. Ayrıca denizaltı tahliye ve kurtarma harekâtında ortaya çıkabilecek kitlesel yaralanma senaryolarına uygun tedavilerin yapılması ve tıbbi tahliye başarıyla gerçekleştirildi.

NATO böyle paylaştı
Tatbikatın dikkat çeken unsurlarından biri TCG Alemdar Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi’nde bulunan Atmosferik Dalış Sistemi’yle (ADS)yapılan kurtarma operasyonu oldu. Tatbikattaki operasyonda ADS’nin pilotu 1. sınıf dalgıç Elektronik Astsubay Başçavuş Doğa Kara, 93 metre derinlikteki İspanyol denizaltısı Tramontana’nın personelini yaptığı müdahaleler ve kurtarma çanıyla yüzeye çıkardı. NATO Donanma Komutanlığı operasyonun fotoğraflarını sosyal medya hesabından süper kahramana gönderme yaparak “Iron Man (Demir Adam) Su adam ile buluştu” sözleriyle övgüyle servis etti.

365 metreye iniyor
ADS’ye sahip az sayıdaki donanmadan biri olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu sistemi kullanarak olası kaza durumlarında 365 metre derinliğe kadar inerek denizaltında kurtarılmayı bekleyen askerlere temiz hava ve yaşam destek paketi ulaştırarak hayatta kalmalarını sağlıyor. Üzerinde iki adet itici iki adet de çıkıcı olmak üzere dört pervanesi bulunan ADS’yi sadece 1. sınıf dalgıçlar kullanıyor. Su altında pilotun rahat hareket etmesini sağlayan sistem, ek aparatlarla 48 saate kadar kendi hava ihtiyacını karşılıyor.

TCG Alemdar’ın ilk NATO tatbikatı
Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı için inşa edilen TCG Alemdar Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP) ilk kez bir NATO tatbikatında görev aldı. TCG Alemdar’dan indirilen ADS ve kurtarma çanı ile yüzeye getirilen denizaltı mürettebatının tedavisi gemideki tam donanımlı hastanede yapıldı. TCG Alemdar BİR denizaltının kaza yapması veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamaması durumunda denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarma, yara alan, kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi su altı çalışmaları gibi görevleri gerçekleştirebiliyor.

22 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-ironman-denizle-bulustu–1104249-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.